Prvi dijelovi spomenika Stefanu Nemanji, izliveni u bronzi u ateljeu vajara Aleksandra Rukavišnjikova u Moskvi, u maju će stići u Beograd.
Spomenik utemeljivaču srpske srednjovjekovne države, čiji su prvi dijelovi završeni, biće postavljen na Savskom trgu u Beogradu, koji se nalazi ispred glavnog ulaza u nekadašnju Glavnu željezničku stanicu.
Rukavišnjakov je objasnio da postament spomenika čini napukli vizantijski šljem iz kog se pomalja vladarsko žezlo, a spolja su prikazane dvije najznačajnije Nemanjine zadužbine – Studenica i Hilandar, pišu “Večernje novosti”.
Na tom šljemu Stefan Nemanja stoji u kontrapostu, oslonjen jednom nogom na ručicu svog žezla, dok mu je druga opuštena i odvaja se od ostatka vizantijskog šljema.
O boku Stefana Nemanje biće opasan mač, dok će mu u rukama biti hilandarski tipik i pravoslavni krst kao simbol vjere i Crkve kojoj je srpski vldar bio duboko posvećen i na koju se najviše oslanjao tokom svoje vladavine.
Unutrašnjost šljema biće javni prostor unutar koga će moći da se sjedi, šeta i uči, a u centralnom dijelu će biti istorijskih artefakata, te će na posjetioce ostavljati utisak kao da su ušli u pravoslavni hram.
U centru spomenika, ispod žezla, stajaće stakleni krug prečnika osam metara, ispod koga će biti jama duboka četiri metra. Sistemom ogledala i uz pomoć osvjetljenja dobiće se utisak beskonačnog produženja tog žezla.
Rukavišnjik, koga je delegacija države i grada Beograda upoznala sa rješenjem uređenja Savskog trga, kaže da mu se cijeli projekat.
Ovaj ruski umjetnik, koji je preko rada na spomeniku upoznao veliku istoriju i baštinu srpske srednjevjekovne države, ukazao je da je “tragedija što je za čovječanstvo to blago zatureno”.
Spomenik Stefanu Nemanji ruski umjetnik radi radi sa arhitektom Petrom Arsićem, dok su kao konsultanti angažovani Nikolaj Muhin i Nikolaj Šumakov.
Izvor: rtrs.tv