Prošlo je 18 godina od rušenja "kula bliznakinja"

Datum:

Share post:

Prije 18 godina, 11. septembra 2001., borba s terorizmom u svijetu dobila je potpuno novu dimenziju nakon što su teroristi iz redova Al-Kaide izveli srušili "kule bliznakinje" u Sjedinjenim Američkim Državama.
 

I danas postoji niz teorija o tome ko stoji iza napada 11. septembra 2001. Zvanično, iza napada stoji Al-Kaida, čiji su preživjeli pripadnici tada uhapšeni. Ipak, svijet se više bavi teorijama zavjere ko bi mogao i u je čijem interesu da stoji iza terorističkih napada koji su promijenili svijet. 

Nakon napada, Bijela kuća s Džordžom Bušom mlađim  na čelu, objavila je rat terorizmu u svijetu, što je nesumnjivo suštinski odredilo tendencije u međunarodnim odnosima prvih decenija 21. vijeka.

 

Thumbnail

 

Akcija 19 pripadnika Al-Kaide počela je tako što su oteli četiri putnička aviona koji su uzletjeli s aerodroma u Bostonu, Njujorku i Vašingtonu.

Otmičari su ušli u kabine aviona i, koristeći noževe za sječenje papira koje su prošvercovali u avion, ubili pilote i preuzeli kontrolu nad letjelicama. 

Prvi avion je, u 8:46 sati, udario u sjevernu kulu Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku, a nedugo potom drugi oteti avion kompanije udario je u južnu kulu, dok se treći zabio u sjedište Pentagona.

Ratni zločin
Iz "kula bliznakinja" u Njujorku samo je 20 ljudi, koji su bili na spratovima iznad mjesta udara, uspjelo sigurno da napusti zgrade prije nego što su se urušile.

Među žrtvama 11. septembra bila su i 372 stranca.

Ogromne žrtve su pretrpjeli njujorški vatrogasci, čijih je 343 kolega poginulo u padu "bliznakinja" dok su pokušavali da pomognu povrijeđenima da napuste zgrade.

Kasnije su nadležne službe SAD ocijenile da je "mozak" napada bio Halid Šeik Muhamed, koji je uhvaćen u martu 2003. godine u Pakistanu, a u februaru 2008. godine optužen za ratni zločin.

Suđenje Šeiku Muhamedu i još četvorici optuženih za terorističke napade 11. septembra započeće 11. januara 2021. na vojnom sudu u Gvantanamu. Optuženi su za ratni zločin i terorizam te ih se drži odgovornim za ubistvo skoro 3.000 ljudi, javlja BBC.

 

 

Komandosi američke vojske izveli su u proljeće 2011. godine prepad na jedno imanje u Pakistanu gdje se krio Osama bin Laden, optužen da je odgovoran za terorističke napade na SAD, i likvidirale ga.

Sjedinjene Američke Države saopštile su, uoči obilježavanja 18. godišnjice napada 11. septembra, da uvode sankcije velikom broju grupa koje smatraju terorističkim i njihovim pristalicama, među kojim su palestinska grupa Hamas i iranska Revolucionarna garda.

"Na udaru sankcija je 15 lidera, osoba i entiteta povezanih s grupama kao što su Hamas, Al-Kaida, Islamska država i iranska Revolucionarna garda – navodi se u saopštenju.

Sankcije podrazumijevaju da će imovina onih na koje se odnose u SAD biti blokirana, a američkim državljanima se zabranjuje poslovanje s tim osobama.

Hronologija događaja
U 8:46 sati po lokalnom vremenu u Njujorku Boeing 767, let 11 "American Airlinesa", brzinom od 785 kilometara na sat zabija se u sjeverni toranj Svjetskog trgovačkog centra između 94. i 98. sprata. U prvim trenucima događaj se čini kao tragična nesreća.

"Tragična nesreća" postaje teroristički udar kada se u 9:03 jedan Boeing 767 (let 175 "United Airlinesa") zabija u južni toranj brzinom od 950 kilometara na sat između 78. i 84. sprata. Predsjednik Džordž Buš naziva događaje "nacionalnom tragedijom". Nakon udara počela je evakuacija tornjeva i dolazak spasilaca i vatrogasaca. Svi tuneli i mostovi koji vode u Menhetn su zatvoreni.

Treći udar bio je u 9:37. Let 77 "American Airlinesa" zabija se u zapadno krilo Pentagona, američkog ministarstva odbrane. Vazdušni prostor SAD je zatvoren i svi su letovi preusmjereni prema Kanadi. Evakuisali su Bijela kuća, Stejt department i zgrada Kongresa.

U 10:03 let 93 "United Airlinesa" Boeing 757 pada jugoistočno od Pitsburga u Saveznoj Državi Pensilvaniji. Putnici, koji su čuli za napad na "kule bliznakinje", vjerovatno su onemogućili teroriste, što je uzrokovalo pad.

U 10:05 ruši se južni toranj Svjetskog trgovačkog centra zatrpavši oko 350 vatrogasaca i 60 policajaca koji su spašavali ljude u njemu. Ubrzo nakon toga evakuiše se sjedište Ujedinjenih naroda i Njujorška berza.

U 10:29 potpuno se ruši i sjeverni toranj Svjetskog trgovačkog centra, nakon čega je cijeli južni Menhetan obavijen gustim dimom. Počela je masovna evakuacija.

Dešavanja u Bijeljini

Izvor: atvbl.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

PODRUČNA PRIVREDNA KOMORA BIJELJINA: Održana stručna radionica iz oblasti sajber bezbjednosti (video)

U Bijeljini je održana stručnu radionica pod nazivom ”Sajber bezbjednost i inovativne mrežne tehnologije u industriji – Izazovi...

Šta slijedi nakon što je NS RS donijela Izborni zakon Srpske?

Poslanici većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojili su u noći sa četvrtka na petak novi Izborni zakon...

VUKANOVIĆ: Ljudi iz Srbije da se ne miješaju u političke prilike u Srpskoj (video)

Nebojša Vukanović, ispred Liste za pravdu i red na NSRS obratio se predsjedniku NSRS, Nenadu Stevandiću, kritikujući činjenicu...

Sergej Barbarez novi selektor fudbalske reprezentacije BiH

Barbarez je naslijedio Savu Miloševića koji nije produžio ugovor nakon što selekcija BiH nije uspjela izboriti plasman na...