Uprkos potraživanjima u iznosu od 2,5 miliona konvertibilnih maraka, od osnivača ove ustanove primarne zdravstvene zaštite, naše lokalne samouprave, nastavaljamo da savjesno i kvalitetno radimo u interesu svih građana. Zahvaljujući Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Vladi Republike Srpske, zaposleni u Domu zdravlja imaju redovna primanja, sa izmirenim porezima i doprinosima, a uredno izmirujemo i obaveze dobavljačima. Tako ćemo nastaviti i dalje, a nadamo se da će se i odnos osnivača promijeniti na bolje, kad je riječ o ovoj zdravstvenoj ustanovi, jer nama su građani i naši pacijenti na prvom mjestu.
Analizirajući prethodnu kalendarsku godinu, šta je urađeno u Domu zdravlja?
Nakon usvajanja Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, osnovali smo Centar za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, povreda i stanja koji je ranije funkcionisao kao Odjeljenje u sklopu Službe porodične medicine. Centar je organizovao preventivne preglede tokom cijele godine i njima je obuhvaćeno 1.500 osoba, a u toku godine je urađeno i 150 preventivnih mamografija. U saradnji sa ostalim službama, Centar je obilježio Svjetski dan zdravlja, Svjetski dan srca, Svjetski dan mentalnog zdravlja, Mjesec borbe protiv karcinoma dojke, Nedelju dojenja, kao i Svjetski dan dijabetesa. U Centru za fizikalnu rehabilitaciju u zajednici, uveli smo novu uslugu kineziotejping, a riječ je o metodi liječenja pomoću kinezio traka koje se koriste u tretiranju različitih zdravstvenih problema (podrška mišićima i zglobovima, smanjenje bolova i otoka, poboljšanje cirkulacije krvi i limfe, te poticanje procesa ozdravljenja tkiva). Takođe, istakla bih, da smo jedini dom zdravlja u Republici Srpskoj gdje smo ove godine uveli terapijasku proceduru pomoću ,,ŠOK VEJV’’ aparata. Nova fizikalna procedura predstavlja terapiju udarnim talasima visoke akustične energije koja djeluje analgetski (dovodi do smanjenja bola), a utiče i regenerativno na ciljno tkivo. Ova terapija je pokazala izvanredne rezultate u liječenju tzv. “petnog trna”, kao i kod “teniskog” lakta, “skakačkog” koljena, sindroma bolnog ramena, Ahilove tetive i dr. Procedura traje od pet do 10 minuta, izvodi se jednom sedmično, što je veoma komforno za pacijente. Najčešće se radi serija od pet do sedam tretmana, a poboljšanje se može očekivati u periodu od dvije nedjelje nakon završenog tretmana pa do tri mjeseca.
Prethodnu godinu je okarakterisala i epidemija morbila?
Nažalost, epidemija morbila je počela u februaru i trajala je do novembra. Broj prijavljenih koji su oboljeli od morbila bio je 230 i mi smo u tom periodu obezbijedili izolaciju, odnosno, namjenski prostor za pregled oboljelih pacijenata, kako bismo minimizirali rizike i smanjili mogućnost prenošenja infekcije unutar ustanove.
Na zadovoljstvo građana, prethodne godine je ponovo počela sa radom i Škola za trudnice
Odmah po sticanju uslova, odnosno, nakon pandemije korona virusa, ponovo je počela sa radom Škola za trudnice u sklopu Ambulante za specijalističke konsultacije iz ginekologije. Školu za trudnice mogu da pohađaju svi, bez obzira da li su registrovani u Domu zdravlja Bijeljina, ili su sa teritorije Ugljevika, Lopara, Brčkog i ostalih okolnih opština. Podsjetiću da se Škola za trudnice pohađa od 24. nedjelje trudnoće, a usluga koja je komercijalna, podrazumijeva termine po dva časa sedmično.
U Domu zdravlja ste ponudili i više paketa zdravstvenih usluga?
Kao druga najveća ustanova u Republici Srpskoj, koja posjeduje najsavremeniju opremu, mi smo ponudili našim sugrađanima, ustanovama i firmama, koji vode brigu o svom zdravlju i o zdravlju svojih zaposlenih, pakete zdravstvenih usluga. Definisali smo šest paketa (osnovni paket – 40 KM; prošireni paket – 60 KM, osnovni ginekološki paket – 70 KM, prošireni ginekološki paket – 100 KM, skrining štitne žlijezde 100 KM i sistematski pregled sa MESI aparatom – 80 KM). Takođe, istakla bih i uslugu „Sprovođenje posebne edukacije po osnovnom programu (higjenski minimum)“, koju organizuje Higijensko – epidemiološka služba, a predavanja održava epidemiolog. Posebnoj edukaciji prisustvuju lica zaposlena na poslovima rada sa djecom predškolskog uzrasta u oblasti obrazovanja i vaspitanja, na pružnju usluga njege i uljepšavanja lica i tijela (frizerske usluge, kozmetičke usluge, manikirske i pedikirske usluge tijela), u proizvodnji kozmetičkih sredstava, itd.
Koliko se u ovoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite vodi računa o kvalitetu?
Dom zdravlja primjenjuje niz sertifikacionih i akreditacionih standarda. U toku ove godine je izvršena sertifikacija Apoteke zatvorenog tipa, i ispunjeni su svi sertifikacioni standardi. Apoteka je ostvarila značajan napredak u kontroli troškova, nabavci, izdavanju i distribuciji lijekova i medicinskih sredstava, jer je uvela elektronski sistem za praćenje potrošnje lijekova. Osnovni cilj uvođenja sistema je kontrola potrošnje i optimizacija u praćenju zaliha lijekova i medicinskih sredstava. Naime, praćenje potrošnje lijekova i medicinskih sredstava, kao i zaliha, ovim načinom je omogućeno na dnevnom nivou u svim organizacionim jedinicama, odnosno po mjestu potrošnje. Takođe, izvršena je reakreditacija Centara za fizikalnu rehabilitaciju u zajednici i Centra za zaštita mentalnog zdravlja u skladu sa akreditacionim standardima od strane Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite Republike Srpske. Takođe, Služba laboratorijske dijagnostike je proces rada uskladila sa standardom 15 189, a kvalitet je potvrdio Institut za akreditaciju BiH (BATA), te je u novembru dostavljeno Rješenje o potvrdi statusa odobrene akreditacije.
Da li ste u prethodnoj godini bili dio projekata kojima se obezbjeđuju dodatna sredstva za unapređenje rada?
Naravno da smo bili aktivni i po tom pitanju. Ambasada Vlade Japana je donirala sredstva u visini 123.336,60 KM za realizaciju projekta „Nabavka sanitetskog vozila za Službu hitne medicinske pomoći“. Nabavljeno je sanitetsko vozilo sa medicinskom opremom, a cilj nabavke sanitetskog vozila je poboljšanje sigurnosti, kvaliteta i dostupnosti zdravstvenih usluga stanovništvu regije Bijeljina, okolnih prigradskih naselja, kao i stanovnika opština Pelagićevo i Donji Žabari. Pored pružanja hitne pomoći na terenu, sanitetsko vozilo se koristi i za transport pacijenata u bolnice, kao i iz bolnica, prilikom otpusta pacijenata nakon operacija i hospitalizacije. Takođe, moram da podsjetim da je u sklopu projekta koje provodi UNICEF u saradnji sa MZSZ RS, Dom zdravlja Bijeljina, pored još tri doma zdravlja, organizovao i opremio i Centar za rani rast i razvoj djece. Uspjeli smo u ovoj godini da u Ambulanti Janja, sopstvenim sredstvima, instaliramo toplotne pumpe, te smo na taj način u potpunosti izbacili iz upotrebe čvrsta goriva kao sredstva za grijanje. Vrijednost investicije iznosi 233.838 KM, a ovaj prelazak, ne samo da unapređuje energetsku efikasnost objekta, već značajno smanjuje zagađenje vazduha. Toplotne pumpe rade na principu obnovljivih izvora energije, te značajno se smanjuje emisija štetnih čestica i gasova tokom zimskih mjeseci.
Prethodna godina je i jubilarna za Dom zdravlja?
Upravo tako. U maju smo obilježili 30 godina postojanja i samostalnog rada i tim povodom smo organizovali svečanu akademiju u Centru za kulturu. Danas, Dom zdravlja liječi oko 150.000 stanovnika Semberije i Majevice, imamo dobru opremu, dobar prostor, 25 sektorskih ambulanti, od toga 42 ambulante porodične medicine, ali ono najvažnije što čini ovu ustanovu jeste kadar, jesu ljudi koji rade i koji su posvećeni našim građanima. S pravom očekujemo da će Gradska uprava prevazići nepotrebne animozitete i početi razmišljati o značaju održavanja sektorskih ambulanti, o kadrovima koje trebamo sačuvati, o građanima koje trebamo liječiti. Mi iz Doma zdravlja poručujemo građanima da ne brinu za svoje zdravlje, jer uvijek smo tu za njih.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info