Gotovo svi studenti viših godina Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci imaju zagarantovan posao prije nego što dobiju diplomu.

Kvalitet rada na ovom fakultetu, u kombinaciji sa sve većom potražnjom za kadrovima koje školuje, doveli su do toga da ove studente mnoge kompanije žele u svojim redovima i prije nego što su završili studije. Zato većina počinje da na neki način sarađuje sa preduzećima već nakon treće, pa i druge godine studija.

Neke kompanije ove studente stipendiraju i tako ih bezecuju za rad nakon diplomiranja, dok im druge nude mogućnost da još u toku studija rade za njih tri-četiri sata dnevno, te tako imaju i plaćenu praksu, a kasnije i ostanu da rade.

– Imamo mnogo takvih slučajeva, odnosno slobodno možemo reći da svi studenti viših godina imaju obezbijeđeno zaposlenje nakon diplomiranja. Svakako je za to zaslužan visok kvalitet nastave koju imamo i mislim da smo tu među najboljima u okviru Univerziteta. Sa druge strane, i tržište rada je zapravo poguralo naš fakultet da bude tu gdje jeste i da studenti budu najtraženiji. Naši studenti su jako potrebni, jer je sektor informacionih tehnologija jedan od najbrže rastućih sektora u svijetu – kaže predsjednik Saveza studenata ovog fakulteta Milorad Kecman.

On ističe da najviše mogućnosti imaju oni koji studiraju računarstvo, ali i studenti ostalih smijerova bez problema nalaze posao prije nego što diplomiraju. A to nije ni mali broj ljudi. Godišnje ovaj fakultet završi oko 50 studenata, a očekuje se da će to narednih godina biti i oko 60 njih.

– Ta saradnja je na visokom nivou i mislim da nijedan drugi fakultet ne može da se pohvali tim. Do toga se došlo zahvaljujući i potrebama poslodavaca, ali i zbog toga što su oni vrlo zadovoljni inženjerima koji dolaze odavde i koje zapošljavaju. Oni pokazuju znanje i dobre rezultate u praksi. Kompanije tako imaju svoj interes da dođu na fakultet, ponude stipendije i sve ostale mogućnosti za studente i tako ih vezuju za sebe. Isto tako, i mi smo u razgovoru sa kompanijama ti koji iniciramo neke stvari. Mogu reći da smo jako otvoren fakultet, gledamo da gajimo tu saradnju sa kompanijama i našim i iz okruženja, te imamo različite vrste saradnje sa mnogima od njih. I to je sigurno bitno i utiče na ovu situaciju koju imamo sada – kaže dekan Elektrotehničkog fakulteta Branko Blanuša, podsjećajući da je ovo fakultet sa dugogodišnjom tradicijom.

foto S PASALIC

Godinama njeguju različite vrste saradnje sa privredom kroz projekte, organizacije aktivnosti, radionica i slično.

– U kontinuitetu imamo kompanije koje kod nas imaju određene radionice, prezentacije, predavanja o stručnim temama koje su od interesa za studente, kao što je pravljenje android aplikacija, ali i o takozvanim soft vještinama – objašnjava Blanuša.

Pored prakse koju neki studenti imaju u sklopu rada za kompanije, svi moraju da prođu i obaveznu praksu koju od njih zahtijeva fakultet.

– U sklopu naših nastavnih planova i programa, studenti na četvrtoj godini svih studijskih programa imaju obaveznu praksu i to je ozbiljna stručna praksa u trajanju od 150 sati, koju provode u kompanijama. U sklopu te prakse, oni u kompanijama imaju mentora, nekoga od iskusnih inženjera ko ih vodi kroz tu praksu, te dobijaju konkretan projektni zadatak i obično timski rade na realizaciji tog zadatka. Kada završe praksu, praktično imaju neki konkretan rezultat koji su ostvarili i to im se boduje sa šest ECTS bodova i vrijednuje kao jedan polože ispit u toku studija. To je, takođe, vrlo značajno – ističe dekan.

I banke nude praksu

Saradnja sa preduzećima razvija se sve više i na banjalučkom Ekonomskom fakultetu. Pojedine banke su tako već počele da povlače studente ovog fakulteta na plaćenu praksu na po šest mjeseci.

– Mnogi studenti su nakon toga ostali da rade na po godinu dana, možda oko 70 odsto njih, sa mogućnošću da ostanu trajno da rade. I sama preduzeća se već javljaju našem fakultetu da bi željeli da sarađuju i da nude praksu – kaže predsjednik Saveza studenata ovog fakulteta Nemanja Babić.

Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име