Ako imate psa, vjerovatno ste nebrojeno puta osjetili da njegove šape mirišu kao popularni proizvodi od kukuruza koje gotovo svaki drugi stanovnik naše planete jede za doručak ili gricka u toku dana ili večeri: riječ je o kukuruznom čipsu, kornfleksu i drugim kukuruznim proizvodima.
Čak su i neki predstavnici kompanija koje se bave distribucijom i prodajom popularnih brendova ove namirnice priznali sličnost mirisa psećih šapa i kukuruznog čipsa, pa je u vezi s tim „problemom“ 2022. godine objavljen tvit:
„Prestanite da pričate da smrdimo kao pseće šape, jer pokušavamo da prodamo ovaj kukuruzni čips“.
Šta uzrokuje da pseće šape mirišu na kukuruzni čips? I da li taj podatak treba da bude razlog za zabrinutost?
Doktor Džeri Klajn, glavni veterinar u Američkom kinološkom klubu kaže da je uzrok ovog mirisa u višem stadijumu prisustva i „rada“ određenih vrsta bakterija koje napadaju kožu.
„Ljudska stopala obično ne smrde, osim ako smo isprljali noge ili smo znojavi“, kaže Klajn i dodaje da ljudska stopala ne treba loše da mirišu u normalnim okolnostima. Ali, kada se promeni pH vrijednost kože, stopala mogu da poprime drugačiji miris. Tako je i kod životinja.
Svaka životinja ima normalnu floru kože sa određenim balansom različitih bakterija, a kad se to poremeti, mijenja se sve, pa i miris stopala, odnosno šapa. Međutim, „smrdljive“ šape ne znače nužno da je pas bolestan, pogotovo ako ne pokazuje druge znake zdravstvenih tegoba.
Za razliku od ljudi, koji štite svoja stopala obućom prije nego što izađu napolje, gole pseće šape redovno su izložene različitim površinama koje mogu da sadrže čitavu vojsku bakterija i gljivica.
„Kukuruzne“ ili „kornfleks“ šape su rezultat djelovanja dvije vrste bakterija, Pseudomonas i Proteus: obje ispuštaju miris kvasca, sličan kukuruznom čipsu.
„Popravka“ šapa koje mirišu kao kukuruzni čips je jednostavna: ili ćete jednostavno prihvatiti da šape vašeg ljubimca mirišu na kukuruzni čips, ili ćete takve šape oprati sapunom ili razblaženom tečnošću za sudove, a potom ih dobro isprati i detaljno osušiti. Potom treba pregledati šape i uvjeriti se da na njima nema lezija, čireva ili infekcija što bi moglo da bude znak nečeg ozbiljnijeg. U slučaju da pas stalno liže ili grize šape, odvedite ga na pregled.
Ukoliko osjetite da i drugi dijelovi tijela vašeg ljubimca mirišu kao i njegove šape, to bi bio definitivno posao za veterinarskog stručnjaka. To nije nužno hitan slučaj, ali ne treba dozvoliti da se razvije u nešto veće i problematičnije, prenosi Telegraf.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: telegraf.rs