U mnogim razvijenim zemljama svijeta vlasnici su obavezni da svoje mačke vakcinišu protiv bjesnila. Postoji dobar razlog ovome: za bjesnilo nema lijeka, a kada se nevakcinisana mačka zarazi, nema druge opcije osim eutanazije.
Osim toga, ukoliko planirate da putujete sa ljubimcem van zemlje, mačka mora biti vakcinisana protiv bjesnila, jer je bjesnilo zoonoza – bolest koja se prenosi na druge životinje i ljude, pa je od suštinskog značaja da sve mačke – čak i one koje borave u zatvorenom prostoru – dobiju vakcinu protiv bjesnila.
Međutim, kao što je slučaj sa bilo kojom imunizacijom, mačka može imati neželjene efekte nakon što primi vakcinu protiv bjesnila. Srećom, šanse da se to dogodi su rijetke. Prema studiji iz 2005. koju je sproveo Journal of American Veterinary Medical Association na više od 2.500 mačaka, manje od 0,5 procenata njih imalo je neželjenu reakciju na bilo koju vakcinu, uključujući i onu protiv bjesnila, prenosi Cuteness. Ali, čak i sa malim rizikom, potrebno je znati koje neželjene efekte mačka može da ima kako bi vlasnici mogli da pomognu ljubimcu.
Najčešći neželjeni efekat vakcine protiv bjesnila kod mačke je blaga bol na mjestu uboda injekcije. Međutim, ako je mačka osjetljivija, mogu se pojaviti znaci letargije, smanjenje apetita i otok. Oni se obično pojavljuju nekoliko sati nakon injekcije i nestaju za nekoliko dana. Ako želite da mački bude prijatnije, neka se odmara u udobnom krevetu ili mjestu koje voli. Izbjegavajte da mazite mjesto na kome je dobila injekciju.
Postoje i ozbiljniji neželjeni efekti na koje treba obratiti pažnju, kao što je alergijska reakcija. Ona izgleda kao koprivnjača, sa jakim otokom, oticanjem lica ili bolom i letargijom. Ako primijetite znake teške alergijske reakcije, odmah mačku odvedite veterinaru, čak i ako je prošlo nekoliko dana od vakcinacije. U izuzetno rijetkim slučajevima, vakcine mogu loše uticati na tumore koji se ponekad pojavljuju nekoliko godina nakon davanja vakcine, pa obavezno odnesite mačku kod veterinara ako primijetite neobične kvržice na njenom tijelu.
Sve vrste neželjenih efekata vakcine kod mačaka su i dalje prilično rijetke. Prema gorespomenutoj studiji, vjerovatnije je da će se reakcije pojaviti kada mačke prime više vakcina odjednom. Zato bi bilo dobro da mačka primi vakcine u različitim danima. Vakcina protiv bjesnila se obično daje jednom u tri godine, prenosi Telegraf.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: telegraf.rs