Psi su sinonim lojalnosti i većina njih bi pratila svoje vlasnike do kraja svijeta, ali koliko god da su odani, ponekad su sumnjičavi prema nama. Koliko ste puta vidjeli kako pas podiže obrve kada mu kažete da će dobiti poslasticu ako dođe kad ga pozovete, a tek ste izašli u šetnju? Da li su naši psi mali detektivi koji imaju način da otkriju kada ih lažemo, pita se Kinship.

Kako tvrdi studija, objavljena u Animal Behavior, psi su evoluirali da bi naučili da čitaju ljudske emocije.

Istraživači su otkrili da psi pokazuju više znakova stresa (u vidu drhtanja, cviljenja) kad čuju čovjeka kako plače nego kad slušaju nekoga ko pjeva. Vjeruje se da su godine pripitomljavanja pripremile pse da se nose sa emocionalnim stanjem vlasnika i da umiju da odgovore na njega.

Studija iz 2017. o tome kako psi reaguju na različite ljudske izraze pokazala je slične rezultate: gledanje čovjeka sa ljutitim izrazom lica podstaklo bi pse da ližu usta što je ponašanje povezano sa uzbuđenjem i stresom.

S obzirom na njihovu sposobnost da osjete negativna emocionalna stanja, da li psi mogu nanjušiti i lažova?

Sally-Anne test za pse

Istraživači su povodom ove teme koristili tzv. Sally-Anne test za pse, a kratak odgovor na pitanje da li pas može da otkrije da ga vlasnik laže je: da. Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Beču 2021. proučavalo je da li psi mogu razlikovati poštene ljude od onih koji varaju, a korišćene su varijacije testa Sally-Anne, psihološke procjene koja analizira društvenu spoznaju i sposobnost razumijevanja vjerovanja i percepcije drugih ljudi. Za svoj eksperiment, istraživači su obučili 260 pasa koji su tragali za hranom skrivenom u jednoj od dvije pokrivene činije. Osoba koju pas nije sreo bi dodirivala činiju sa hranom i verbalno bi ukazivala da u toj posudi ima hrane. Nakon što bi pas stekao povjerenje prema novoj osobi, u eksperiment je uvođena druga osoba koja bi, uz prisustvo psa, premiještala hranu iz jedne činije u drugu.

U nekim slučajevima, prva osoba je bila prisutna i bila svjedok promjene, a u drugima bi prva osoba napustila prostoriju, očigledno nesvjesna da se hrana pomjerila. U oba slučaja, prva osoba bi pokazala psu da je hrana i dalje u praznoj posudi i psi su joj vjerovali i odlazili do prazne činije. Međutim, ako je prva osoba vidjela zamjenu hrane, oko dvije trećine pasa je ignorisalo prijedlog druge osobe kada bi pokazivala na sada praznu činiju, odlazeći do suprotne činije sa hranom. Drugim riječima, psi su mogli da osjete kada osoba nije bila u potpunosti pouzdana.

Da li pas može da zna kad mu vlasnik krišom ubaci lijek u hranu ili ga prevari da bi išli kod veterinara? Odgovor je vjerovatno ne, jer psi često reaguju na naš govor tijela i ton glasa. Međutim, oni uče iz ponavljanja: ako ih stalno lažemo, oni će upamtiti taj obrazac ili doći do tačke zbunjenosti kad više neće željeti da nas slušaju. Psi nemaju kapacitet da razmišljaju o tome da li ih neko laže ili ne, ali veoma brzo shvataju obrasce, koristeći sopstvena čula i iskustva kada donose odluke.

Mogu li psi da nas lažu

Kada im to ide u prilog, sigurno je da nas „varaju“, tvrde istraživanja. U 2017. godini, Animal Cognition je objavio studiju o prevrtljivom ponašanju pasa. Rezultati su pokazali da psi prilagođavaju svoje ponašanje u zavisnosti od toga da li rade sa kooperativnim ljudima ili sa konkurentima. Oni su koristili taktičku prevaru, odvodeći kooperativnog partnera ka nagradi ili hrani, a konkurentnog su sklanjali i odvodili dalje od nje. Drugim riječima, psi su „lagali“ kada je to bilo u njihovom interesu, prenosi Telegraf.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: telegraf.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име