Kod nas je dosta rašireno uvjerenje da kuja ili mačka treba makar jednom da se okote iz zdravstvenih razloga, a tek onda da se sterilišu.
Veterinarska struka smatra da je to zabluda i da se sterilizacija može obaviti prije prvog theranja, sa četiri do šest mheseci.
Najnovija naučna otkrića u svijetu pokazala su da se mače može sterilisati već s dva mheseca. Ova praksa se već sprovodi.
„Što se pre izvrši sterilizacija, mačke će biti zdravije. Mnogo je bolje odmah zaustaviti razvoj reproduktivnog sistema. Organizam se prilagodi, bolje razvija i pospešuje pravilan rast ostalih organa u organizmu“, kaže Aleksandar Gavrić, predsjednik Rehabilitacionog centra za životinje „Animal reskju Srbija“.
Brojne su prednosti sterilizacije mačaka: životinja neće obilježavati teritoriju urinom, manje će odlaziti od kuće, smanjuje se rizik od stradanja u saobraćaju i tuče s drugima. Smanjen je i rizik od raznih bolesti.
U svijetu postoje brojne organizacije za zaštitu i udomljavanje životinja, a jedna od poznatih je akademija „Batersi“, koja postoji 164 godine, sjedište im je blizu Bakingemske palate i imaju 500 zaposlenih na nekoliko lokacija u glavnom gradu Engleske. Njihov rad podržavaju brojni donatori, a nerijetko bogati ljubitelji životinja zavještavaju im svoja imanja i vile. Životinje koje su ovdje udomljene žive u dobrim uslovima. Boksovi su prostrani, u staklu, s klima-uređajima, a jedan zaposleni brine se o maksimalno deset životinja. Njihovo iskustvo je od velikog značaja za aktiviste koji iz cijelog svijeta dolaze ovamo na obuku i razmjenu informacija.
Kada se govori o udomljavanju, uglavnom se više misli na pse, ali i mačke su takođe ugrožena vrsta. Smatra se da ih ima tri do četiri puta više nezbrinutih nego pasa, ali su manje vidljive, jer se kriju i po tavanima, krovovima, drveću… Poznato je i da se mačka lakše snađe u divljini, lovi glodare i golubove, dobar je regulator štetočina, ali lovi i neke nama omiljene ptice kao što su vrapci.
„Novi vlasnici se radije odlučuju da mačku udome s ulice nego iz naše organizacije jer kod nas moraju da potpišu ugovor o odgovornom vlasništvu. U Londonu smo imali prilike da se uverimo da tamo i nema pasa i mačaka lutalica. Svi su zbrinuti u domovima i azilima, jer zbog pravovremene sterilizacije nema nekontrolisanog razmnožavanja. Zbog toga se u Britaniji daje novac da bi se usvojila mačka jer je potražnja veća od ponude“, kaže Gavrić, prenosi Politika.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: politika.rs