PET MAGAZIN: Kada je pravo vreme za sterilizaciju

Smatra se da sterilizacija pre 5 meseci starosti ne obezbeđuje potpuni rast i razvoj organizma 

Jedno od večnih pitanja, redovno postavljano od strane vlasnika pasa jeste da li i zašto da sterilišem ljubimica i kada je pravo vreme za to. Naravno, ovo pitanje se postavlja sa punim pravom. Nedoumica je na pretek, kao i urbanih legendi o za i protiv. Nauka isto menja povremeno svoje preporuke, pa to još više zbunjuje. Naravno, i postoje razne preporuke zavisno od veličine odrasle jedinke, vezano za pol, vezano za namenu. Ali, na kraju da biste dobili odgovor na ovo pitanje, neophodno je da vi, kao vlasnik psa samostalno donese odluku.

Za ili protiv

Prvo pitanje je da li ste uzeli psa radi uzgajanja pasa ili kao kućnog ljubimca? Ako želite da postanete uzgajivač, naravno odgovor je ne, ali uslovno. To znači, da biste trebali uraditi jedan poveći broj pretraga da bi se utvrdilo da baš ta jedinka ne prenosi neke mane ili bolesti. Ako se dobije potvrdan odgovor, trebalo bi da se pas steriliše i isključi iz uzgoja. Koja ispitivanja treba uraditi zavisi od mnogih faktora, pa preporučujem da se konsultujete u vezi spiska sa veterinarom vašeg psa. Ova odluka je kod nas za sada je prepuštena savesti vlasnika, bez zakonske obaveze i to doprinosi pojavi raznih bolesnih stanja koje dovode do smanjenja kvaliteta života jedinke.

Ako ste odlučili da budete vlasnik kućnog ljubimca, bez obzira imate li ženku ili mužjaka, odgovor je da – trebate sterilisati svog psa. Zašto? Razlozi su višestruki. Kao prvo, u regijama gde je više sterilisanih pasa, manji je broj pasa lutalica, uličnih odnosno napuštenih pasa. Zatim, u regijama gde je veći broj sterilisanih pasa, manji je stepen agresivnosti i „osećaja za teritoriju“. Zatim, sterizlizacijom se isključuje ili ozbiljno smanjuje potencijalna mogućnost pojave nekih zdravstvenih problema koje se pojavljuju kod senior kategorija, a uzrokovane su sa aktivnosti polnih hormona, kao npr. tumori mlečnih žlezda i testisa, kožni problemi, promene na prostati, upala materice i dr. Istovremeno, može da pomogne u rešavanju nekih individualnih problema ponašanja. I jedno od najbitnijih preporuka, vaš ljubimac će živeti duže.

Kada treba raditi sterilizaciju

Prvo treba da kažem da sterilizacija predstavlja otklanjanje polnih žlezda, testisa kod mužjaka i jajnika ili jajnika i materice kod ženke. To je hirurška procedura koja se radi u totalnoj ili generalnoj anesteziji. Kod ženki može se raditi i laparoskopskom tehnikom.

Sama intervencija može da se radi od par meseci starosti. Za odabir najboljeg termina preporučuje se konsultacija sa veterinarom. Većina zdravstvenih ustanova, po najnovijim podacima, preporučuje kao najoptimalniji termin za sterilizaciju period posle završetka puberteta, jer tako se dobijaju dugoročni zdravstveni benefiti. Tako se smanjuje mogućnost pojave određenih ortopedskih problema, redukuje se mogućnost pojave tumoroznih pojava i utiče se pozitivno na ponašanje jedinke. Smatra se da sterilizacija pre 5 meseci starosti ne obezbeđuje potpuni rast i razvoj organizma.

Kada se odlučite za sterilizaciju, često pitanje je period oporavka. Kao i posle svake hirurške intervencije, postoji određeni period oporavka. Svaka hirurška intervencije, bez obzira šta se radi i kako se ponaša operisana jedinka, treba da traje oko 10 dana. Prilikom sterilizacije mužjaka to je nešto kraće, jer se ne dira trbušni zid, a kod ženke pošto se otvara trbušna duplja, traje 10 dana. Praktično, oporavak traje do skidanja konaca. Dotle, pas ne sme da liže ranu, pa će morati da nosi kragnu ili ćete ga na neki drugi način sprečiti u lizanju rane. Zabranjeno je skakanje, kao i potenciranje igre. Postoperativno, ako ima potrebe, mogu se koristiti lekovi protiv bolova po proceni i preporuci veterinara.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: Magazin Mačka

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име