Izvođenje ljubimca u dnevne šetnje pruža brojne mentalne, emocionalne i fizičke zdravstvene koristi skoro svim psima. Šetnje su jedan vid vježbanja koje je dobro za tijelo ljubimca i ujedno su mentalno stimulativne za psa koji može da njuši zanimljive mirise, upoznaje druge ljude i pse i istražuje svijet.
Šetnje su dobra promjena u hladnim danima kad se najčešće sjedi u domu, jer ublažavaju dosadu i čine psa srećnim i aktivnim i ujedno su odlične za vlasnike.
Ipak, ima pasa koji bi trebalo da budu pošteđeni šetnje: to su ljubimci sa zdravstvenim odnosno fizičkim problemima koji ih sprečavaju da se bezbjedno i udobno kreću i uživaju u šetnji. Neki psi ne vole duge šetnje zbog straha ili anksioznosti ili iz drugih razloga. Ako niste sigurni da vašem psu prija šetnja, posavjetujte se sa veterinarom.
Koliko dugo treba da šetate svog psa
Odgovor na pitanje koliko dugo treba da šetate psa zavisi od starosti, rase, zdravlja psa i drugih faktora.
Štencima su potrebne kratke šetnje: iako su energični, mladi psi nisu izdržljivi i lako se umaraju, pa je najbolje da štene izvodite češće i u kratke šetnje, ponajviše kako biste ga navikavali na obavljanje fizioloških potreba i obučavali za hodanje na povocu. Šetnje štenaca treba da traju oko pet do 10 minuta, pri čemu bi trebalo da ih izvodite tri ili više puta dnevno.
Stariji psi hodaju duže od štenaca, ali su im potrebne kraće šetnje. U zavisnosti od toga koliko je star pas, on može biti manje izdržljiv pa će se brzo umoriti. Starije pse šetajte jednom ili dva puta dnevno, po 20 do 30 minuta ili duže ako je pas u dobroj formi i nema zdravstvene tegobe.
Odrasli psi mogu ići u duže šetnje u odnosu na štence i pse veterane. Vaše šetnje mogu biti duže ili kraće, u zavisnosti od rase, tipa tijela i temperamenta psa. Većina odraslih pasa rado odlazi u onoliko šetnji koliko im priuštite, pa ih izvedite najmanje dva puta dnevno, i više.
Kako koja rasa pasa podnosi šetnju
Malim rasama, kao što su čivave, maltezeri, papiloni, pomeranci i jorkširski terijeri, obično su potrebne kraće šetnje, jer njihove kratke noge moraju mnogo da se kreću da bi prešle istu udaljenost kao veći pas sa dužim nogama.
Brahicefalne rase – bokser, buldog, francuski buldog i mops – takođe mogu zahtijevati kraće šetnje, jer imaju otežano disanje, posebno ako su aktivniji.
Rase pasa sa izduženim leđima i kratkim nogama – baset, jazavčar, pembrok velški korgi i škotski terijer – treba da idu u kraće šetnje, ali to zavisi od pojedinačnih osobina psa.
Male rase, psi spljoštenih lica i patuljaste rase pasa šetajte oko 15 do 30 minuta, dva puta dnevno. Započnite ove šetnje po hladnijem vremenu da biste olakšali disanje svom psu. Ako pas uživa u šetnji i srećan je iako dugo hoda, postepeno produžavajte dužinu šetnje i zaustavite se ako se pas umori.
Srednje do velike rase pasa – bigl, engleski špringer španijel, zlatni retriver i labrador retriver – obično idu u umjereno duge ili duže šetnje, pod uslovom da su dobrog zdravlja i u dobroj fizičkoj formi.
Atletske rase pasa – australijski ovčar, border koli, sibirski haski, vižla i vajmarski ptičar – stvoreni su za brzinu i izdržljivost i uživaju u dužim šetnjama, čak traže i dosta aktivnosti i vježbe.
Srednje i velike rase, a posebno atletske, šetajte od 30 do 60 minuta, dva puta dnevno i povećajte trajanje i učestalost šetnji onoliko koliko se psu dopada.
Koje doba dana je najbolje za šetnju psa
Iako psi šetaju u skoro svako doba dana, jutro i rano veče su najbolji periodi za šetnje. Ovo vrijeme omogućavaju da vježbate sa psom i higijenski ga sredite prije odlaska na posao i po povratku kući. Ovo su takođe najbolja doba dana tokom ljeta, kada vrućina može da naškodi psima. Iskoristite niže temperature u ranim jutrima i kasnijim večernjim satima kada napolju nije vruće.
Bezbjedna šetnja pasa
Ako vaš pas ima prekomjernu težinu ili loše zdravstveno stanje, razgovarajte sa veterinarom prije nego što započnete novu rutinu šetnje. Generalno je dobro početi sa kraćim šetnjama i povećati dužinu za nekoliko minuta svakih nekoliko dana ako pas dobro podnosi aktivnost. Šetnju završite prije nego što se pas pretjerano umori. Znaci da je psu dosta šetnje su usporavanje, teško dahtanje sa daleko ispruženim jezikom, odbijanje hodanja naprijed ili ležanje.
Izbjegavajte šetanje psa na visokim ili veoma niskim temperaturama. Ljeti šetajte psa u zoru ili sumrak, po potrebi smanjite njihovu učestalost. Hodanje po vrelom trotoaru može napraviti opekotine na jastučićima šapa, a aktivnost u danima kad je previše vruće može dovesti do pregrijavanja i toplotnog udara.
Kad je riječ o šetnji na minusu, i tu morate biti oprezni, zbog mogućnosti smrzavanja šapa i drugih problema kojima je pas izložen dok hoda po snijegu i ledu, prenosi Telegraf.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: telegraf.rs