Sportski talenti često znaju da posvađaju rukovodstva klubova, trenere, menadžere.
Zato bi trebalo da postoje pravilnici saveza na osnovu kojih se regulišu prelasci iz kluba u kluba. Svjedoci smo da se u stvarnosti ne poštuju ti pravilnici. Posljednji u nizu mladih talenata košarkaškog kluba Budućnost iz Bijeljine Nikola Radovanović, nedavno je prešao u beogradski Partizan. To osporavaju u semberskom prvoligašu, i kažu da će konačnu odluku donijeti Svjetska kuća košarke. Smatraju da talenti odlaze prerano, i da su upravo oni najviše na gubitku.
– To je neko nestrpljenje, pa ne možete vi sada u Partizanu ili Zvezdi da sa 15 godina igrate košarku, dajte mi jednog igrača koji igra košarku, nemoguće je. Znači mora se ići stepenicu po stepenicu. Konkretno, da je odigrao Radovanović ovu sezonu do kraja, ideš u Partizan na velika vrata, dogovor klubova, i ne bi uopšte do ovoga došlo – tvrdi Dario Čojić, trener KK Budućnost Bijeljina.
Јoš neki klubovi iz okruženja pokušavali su da mimo dogovora, odvedu mlade sportiste, kaže Dario, ali se na kraju ipak sve završi dogovorom, pa se nada da će isto biti i u slučaju Nikole Radovanovića. Za razliku od košarke, u slučaju da neki mladi igrač prelazi u drugi klub, tačno se zna koliko pripada matičnom klubu.
– FS BiH ali i FIFA u svojim pravilnicima regulišu trening kompenzaciju, odnosno trening kompenzacija je naknada prethodnom klubu prilikom potpisivanja prvog profesionalnog ugovora jednog igrača. Dakle, ukoliko jedan igrač nastupa pet godina u klubu recimo treće lige Republike Srpske, pa taj igrač pređe u klub koji nastupa u Premijer ligi BiH i za taj klub zaključi prvi profesionalni ugovor, taj klub iz Premijer lige BiH je dužan da isplati trening kompenzaciju – ističe advokat Dražen Nikolić.
Fudbal je sport gdje je pravna regulativa najbolje regulisana, i tu ima najmanje problema kada je riječ o mladim igračima. U sportovima u kojima nema puno novca, ima i najmanje problema.
– U našem klubu konkretno bilo je odlazaka, mi se u svakom slučaju trudimo da igračima koji idu u neku veću i bolju sredinu omogućimo taj odlazak, naravno u nekom dogovoru sa klubom. Što se tiče finansijskog obeštećenja do sada smo u poslednjih par godina imali samo jedan prelazak u Švajcarsku u klub koji je igrao Ligu šampiona – napominje Darko Manojlović, potpredsjednik OK Radnik Bijeljina.
Talenata u svim sportovima uvijek je bilo na našim prostorima koji, zbog nedostatka novca i infrastrukture za razvoj, odlaze u veće klubove u okruženju i inostranstvu. Ono što povremeno predstavlja problem, saglasni su sportski radnici, jesu preambiciozni roditelji, ali i pojedini pohlepni menadžeri, koji razmišljaju samo o zaradi
Izvor: rtrs.tv