U Gradskoj uprave Grada Bijeljina upriličena je dodjela Rješenja za zaštitu oznake geografskog porijekla za semberski kupus Udruženju poljoprivrednih proizvođača „Semberski kupus“ koji su na sticanju ovog dokumenta predano radili protekle dvije godine.
Gradonačelnik Ljubiša Petrović izrazio je zahvalnost dr Draganu Zariću koji je ovom uručenju prisustvovao u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Šefu Odsjeka Agencije za bezbjednost hrane BiH, a prije svih vrijednim domaćinima – poljoprivrednim proizvođačima iz Udruženja „Semberski kupus“.
– Nakon dvogodišnjeg zalaganja i intenzivnog rada gradskog Odjeljenja za poljoprivredu u saradnji sa međunarodnim partnerima iz Međunarodne organizacije za poljoprivredu (FAO) danas prisustvujemo svečanoj dodjeli sertifikata o zaštiti geografskog porijekla semberskog kupusa, koji je šesnaesti proizvod u BiH sa takvim sertifikatom. Sledeće poglavlje koje se pred Gradom otvara jeste zaštita semberskog kupusa na području Evropske Unije, što će biti još jedan dugotrajan i mukotrpan proces, koji ćemo ponovo zajedničkim snagama započeti, a sve s ciljem lakšeg plasmana i otvaranja novih tržišta za proizvod po kome je Bijeljina već decenijama prepoznatljiva – rekao je Gradonačelnik Bijeljine i najavio da Grad planira uvođenje novih mjera agrarne politike u narednoj godini, koje će se ticati proizvodnje upravo ove kulture.
– Cilj nam je da unaprijedimo proizvodne, ali i prerađivačke kapacitete. Grad Bijeljina se ponosi širokim spektrom privrednih aktivnosti, od proizvodnje kupusa do remonta avionskih turbina, zbog toga smo odlučni u namjeri da istrajemo u osnaživanju svih grana privrede, jer je upravo privreda zamajac razvoja svakog društva – zaključio je Petrović.
Semberski kupus je sada zaštićen po pravilima i procedurama koje važe i u EU. Sljedeći korak, ukoliko to udruženja poljoprivrednih proizvođača prepoznaju kao potrebno, je proces zaštite oznake geografskog porijekla semberskog kupusa i na tržištu EU, što je važno, jer zaštitom proizvoda na ovaj način dajemo im dodatnu vrijednost, zbog čega oni mogu postići višu cijenu realizacije na stranom tržištu.
– Trebalo je dvije godine da se ispune kriterijumi koji su propisani, budući da je Agencija za bezbjednost hrane iznijela određene prijedloge Savjetu ministara, koje je potom donijelo određene podzakonske akte, gdje smo na identičan način definisali zaštitu oznake geografskog porijekla – rekao je Džemil Hajrić, direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH, dodavši da su u procesu dobijanja ovog sertifikata učestvovali Gradska uprava Grada Bijeljina, Udruženje poljoprivrednih proizvođača „Semberski kupus“, Agencija za bezbjednost hrane i Komisija za zaštitu oznaka koju formira Savjet ministara, a koju, pored predstavnika Agencije, čine i predstavnici entitetskih ministarstava poljoprivrede, što garantuje zajedničko sinhronizovano djelovanje koje je dovelo do uspješnog završetka procedure dobijanja sertifikata.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com