Pred narodnim poslnicima je jedan budžet sa neizvjesnim prihodima, prihodima koji su umagli, ali zato vrlo izvjesnim i sigurnim rashodima.  Budžet Republike Srpske za 2024. godinu je u funkciji penzionog sistema i mora da ga udržava. U programu ekonomskih reformi prvi put je najavljeno uvođenje javnih zdravstvenih ustanova u trezorski sistem poslovanja. Ovo dugoročno znači da će penzioni i zdravstveni sistem postati neodrživi i budžet Republike Srpske će biti u funkciji održavanja ova dva sistema, istakla je danas dr Mirjana Orašanin, poslanik SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske na pres konferenciju u Banjaluci.

„Kada posmatramo strukturu prihoda, možemo dosta zaključiti o samom poslovanju privrede Republike Srpske. Najveće povećanje budžeta očekuje se od poreskih prihoda i to prvenstveno od prihoda od indirektnih poreza. Kada govorimo o prihodima od indirektnih poreza, oni su zaista vrlo neizvjesni jer zavise od krajnje potrošnje, koja opet zavisi od mnogo faktora. Dakle, budžet najviše očekuje od inirektnih poreza, odnosno od krajnje potrošnje građana i od doprinosa, dakle, od poslodavaca i od plata radnika“, obrazložila je Orašanin.

Kada govorimo o doprinosima, kaže ona, ni u jednom dokumentu nismo mogli pročitati koju najnižu platu su iz Vlade uzeli u obzir iako se o ovom pitanju najviše govori u javnosti u poslednje vrijeme.

„Koja je to najniža plata? Nigdje, apsolutno nigdje ne stoji. Da govorimo o povećanju broja zaposlenih, to je zaista vrlo nerealno, jer ako vidimo i program ekonomskih reformi, a takođe i izvještaji Evropske komisije kao jedini izvijestan parametar navodi se odlazak radne snage iz Bosne i Hercegovine. I to mlade, radno sposobne snage“, poručila je poslanik SDS-a.

Ona je naglasila da je Vlada Republike Srpske u programu ekonomskih reformi za 2024-2026 upozorila na penzioni sistem kao veliki fiskalni rizik.

„I zdravstveni sektor postaje fiskalni rizik. Javne zdravstvene ustanove su veliki dužnici poreza i doprinosa, a znamo da su to milionski dugovi koje je Vlada trenutno zamrzla. Dakle, pitanje je kako će se riješiti taj dug? U zdravstvenom sistemu odavno ništa ne funkcioniše, a javne zdravstvene ustanove su veliki teret i ogromni izvor fiskalnog rizika. Dakle, penzioni sistem i zdravstveni sistem, srednjoročno gledano mogu biti održivi na ovakav način, ali dugoročno gledano apsolutno će postati neodrživi i budžet Republike Srpske će biti u funkciji održavanja ova dva sistema“, zaključila je Orašanin.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име