Predstavnici opozicionih stranaka sve češće izlaze u javnost sa nešto korigovanim stavom po pitanju eksploatacije litijuma u okviru projekta Jadar.

Iako su jedni od glavnih nosioca protesta protiv litijuma, predstavnici opozicionih stranaka sada govore da nisu za trajnu zabranu iskopavanja već za odlaganje do trenutka kada se, kako kažu, steknu uslovi.

Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas potvrdio je da se među prvima zalagao za iskopavanje litijuma.

– Ja ne krijem da sam 2017. godine pričao o tome da litijum može da bude razvojna šansa Srbije – rekao je Đilas, ograđujući se da je mislio na period u budućnosti kada će postojati tehnologija koja omogućava iskopavanje bezbedno po životnu sredinu.

Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas potvrdio je da se među prvima zalagao za iskopavanje litijuma.

Međutim, tokom vladavine bivše Đilasove partije Demokratske stranke 2012. godine, Dušan Sajić tadašnji savetnik ministra rudarstva i enegretike Olivera Dulića govorio je o planu da se rudnik litijuma u Srbiji otvori 2014. godine.o je da bi taj rudnik mogao biti otvoren 2014. godine, a do kraja 2013. ćemo imati zaokružena istraživanja koja sprovodi jedna od najvećih svetskih kompanija u rudarstvu – australijska firma Rio Tinto – izjavio je Sajić.

– Procenjeno je da bi taj rudnik mogao biti otvoren 2014. godine, a do kraja 2013. ćemo imati zaokružena istraživanja koja sprovodi jedna od najvećih svetskih kompanija u rudarstvu – australijska firma Rio Tinto – izjavio je Sajić.

Takođe, Rio Tinto dobio je neophodne dozvole za istraživanje nakon petooktobarskih promena 2000. godine, a tokom naredne decenije, izmenom zakona dobili su i ekskluzivno pravo na eksploataciju litijuma.

Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović takođe je izjavio da njegova politička opcija nije protiv rudarenja.

Možda i najveće iznenađenje u redovima opozicije stiglo je iz Ekološkog pokreta Aleksandra Jovanovića Ćute. Narodna poslanica ove političke opcije Danijela Nestorović govorila je na konferenciji za medije u Skupštini Srbije, zajedno sa predstavnicima svih opozicionih partija i tom prilikom istakla da oni ne traže trajnu zabranu eksploatacije već trenutak da se ispune uslovi.

– Nigde ne piše trajna, tako da nismo protivnici napretka i razvoja Srbije. Jednoga dana kada institucije budu radile svoj posao i kada budemo mogli da se pouzdamo u pravni poredak i zakone, onda nećemo imati ništa protiv da se istražuje i ukoliko budu ispunjeni uslovi koji se poštuju i u Evropi o zaštiti životne sredine, onda nismo protivnici razvija – rekla je Nestorovićeva.

Dešavanja u Bijeljini

Izvor: politika.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име