U računovodstvenom studiju „Olimp-Prom“ iz Bijeljine kažu da se šteta sa ekonomskog aspekta još uvijek ne može u potpunosti sagledati.
Orašanin navodi da su oni kojima je bio dozvoljen rad, možda i bolje radili kada bi se poredio isti period prethodne godine, ali da će onima kojime je bio zabranjen rad, trebati dosta vremena, pomoć i podsticaji da bi mogli da se oporave.
„Poslije korone, promet je generalno opao. Svi mali preduzetnici bez akumulacije, bez pomoći države teško da mogu opstati. Pored toga, bili smo u kontaktu sa špedicijama sa kojima sarađujemo i imamo podatke da je uvoz manji i do 40% poredeći isti period prošle godine. Najviše se uvoze životne namirnice i lijekovi, ostalo slabo. Većina stanovništva je kupovala i i dalje kupuje najosnovnije zbog straha od najave drugog talasa korone“, objasnila je Orašanin.
Ona navodi da su se svi puni radosti i optimizma vratili na posao nakon ukidanja vanrednog stanja, ali da se pribojava da će strah, neizvjesnost i na kraju depresija zbog, ne baš ohrabrujućih najava, mnogo uticati na poslovanje preduzetnika.
„Moram naglasiti da se, poslije korone, ugostitelji još uvijek nisu povratili iako su počeli sa radom. Promet je slab, a fiksni troškovi su veliki. Ne možemo reći da imamo pretjerano optimistična predviđanja, niti možemo da gledamo optimistično na trenutno stanje, ali se nadamo da će se situacija u dogledno vrijeme poboljšati“, zaključila je Orašanin.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com