Ograničena količina cijanovodonične kiseline u voću: Trovanje cijanidom iz jezgra može da bude i SMRTONOSNO

Datum:

Share post:

U BiH je prije nekoliko dana propisana maksimalna dozvoljena količina cijanida u jezgrama marelice, kako bi se osigurao visok stepen zaštite zdravlja i interesa potrošača.

Podsjetimo, ove jezgre, između ostalih, masovno koriste i oboljeli od karcinoma u BiH, nadajući se da će im pomoći u izlječenju. Međutim, oni na ovaj način rizikuju trovanje cijanidom, koje u ekstremnim slučajevima može da bude i – smrtonosno.

Na ovo su ranije upozorili iz Agencije za bezbijednost hrane BiH, uz objašnjenje da se u sirovim košpicama nalazi vitamin amigdalin, koji se nakon njihove konzumacije pretvara u cijanid.

Na prijedlog ove agencije, Savjet ministara BiH je 5. novembra izmijenio i dopunio Pravilnik o maksimalno dozvoljenim količinama određenih kontaminanata u hrani. Tačnije, maksimalna dozvoljena količina cijanida u jezgrama marelice može da iznosi 20 miligrama po kilogramu.

– U naučnom mišljenju Evropske komisije utvrđeno je da se amigdalin, kao važan cijanogeni glikozid, koji se nalazi u neprerađenim jezgrama marelica, žvakanjem razgrađuje na cijanovodičnu kiselinu, odnosno cijanid, koji može biti štetan po zdravlje potrošača – navodi se u saopštenju Agencije za bezbjednost hrane BiH.

To znači da su proizvođači hrane dužni da osiguraju da sve neprerađene cijele, mrvljene, mljevene, gnječene i sjeckane jezgre marelice stavljene na tržište za krajnjeg potrošača, budu u skladu sa propisanom maksimalno dozvoljenom količinom.

Iz pomenute agencije ranije su saopštili da su mučnina, groznica, glavobolja, nesanica, žeđ, pospanost, nervoza, bol u zglobovima i mišićima, te nizak krvni pritisak, simptomi su trovanja cijanidom.

– U ekstremnim slučajevima, trovanje cijanidom može biti smrtonosno. Uobičajena konzumacija kajsije ne predstavlja rizik po zdravlje potrošača, jer je košpica smještena unutar ploda, okružena čvrstom stijenkom i ne dolazi u direktan kontakt sa samim voćem – objasnili su u ovoj agenciji.

Opasna trgovina internetom

Posebna opasnost je to što se jezgrama kajsije trguje internetom, odnosno što ih pojedini trgovci predstavljaju kao hranu koja je korisna u borbi protiv karcinoma. Neki čak preporučuju konzumaciju do 60 košpica dnevno?!

– Akutna referentna doza će kod djece biti prekoračena već konzumacijom jedne male, a kod odraslih tri manje ili jedne velike jezgre – upozorili su iz Agencije za bezbjednost hrane.

Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

PODRUČNA PRIVREDNA KOMORA BIJELJINA: Održana stručna radionica iz oblasti sajber bezbjednosti (video)

U Bijeljini je održana stručnu radionica pod nazivom ”Sajber bezbjednost i inovativne mrežne tehnologije u industriji – Izazovi...

Šta slijedi nakon što je NS RS donijela Izborni zakon Srpske?

Poslanici većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojili su u noći sa četvrtka na petak novi Izborni zakon...

VUKANOVIĆ: Ljudi iz Srbije da se ne miješaju u političke prilike u Srpskoj (video)

Nebojša Vukanović, ispred Liste za pravdu i red na NSRS obratio se predsjedniku NSRS, Nenadu Stevandiću, kritikujući činjenicu...

Sergej Barbarez novi selektor fudbalske reprezentacije BiH

Barbarez je naslijedio Savu Miloševića koji nije produžio ugovor nakon što selekcija BiH nije uspjela izboriti plasman na...