Od zločina u Dobrovoljačkoj ulici prošlo 27 godina

Datum:

Share post:

“Ne pucaj! Daj megafon, nema pucanja,“ čulo se u pozadini. A, onda su se začuli ponovo rafali. Muslimanske paravojne snage, Teritorijalne odbrane i policije BiH, prekršili su dogovor mirnog povlačenja regruta JNA iz Sarajeva.

U Dobrovoljačkoj ulici ubili su 42 nenaoružana mladića od oko 19 godine, 71. ranili, a 207 pripadnika JNA zarobili i mučili u Centralnom zatvoru i štabu Teritorijale odbrane. Oni koji su bili akteri događaja u Dobrovoljačkoj ulici nekoliko puta davali su izjave, ali sudskog epiloga još nema.
 

“Prošle godine smo bili obavješteni da je postupak ponovo pokrenut pred Tužilaštvom BiH i opet smo skupljali te adrese, brojeve telefona ljudi, da bi opet davali izjave koje smo davali, već ne znam, neko dva, neko tri, neko pet puta. Znači da se tolike godine nije ništa preduzelo, tako da i ovaj slučaj, sve iz početka ide, nemaju neka nadanja uvezi toga,” rekao je Željko Pantelić, poručnik u JNA.

Porodice poginulih vojnika pritužbama su morale da se bore za dalju istragu protiv člana ratnog Predsjedništva Ejupa Ganića, Zaima Backovića, Hasana Efendića, Jusufa Pušine i Emira Švrakića. Istraga se nastavlja zbog sumnje da je na razoružane vojnike u povlačenju u sanitetskim vozilima otvarana vatra. Majka Zdravka Tomovića i sestra Obrada Gvozdenovića i prošle godine su poručile da neće odustat od traženja pravde.

“Boriću se Zdravko sine dok živim i živjeću da dokažem pravdu,“ rekla je prošle godine Bogdana Tomović, majka Zdravka Tomovića. 

“Tužilaštvo ćuti, institucije BiH ćute, zar treba nešto reći,“ izjavila je tada Gordana Gvozdenović, sestra Obrada Gvozdenovića

Ustavni sud BiH, postupajući po apelaciji porodica, naložio je prošle godine Tužilaštvu BiH da se bez odgađanja izjasni o pritužbama porodica o obustavljanju istrage koju je naložio 2012.godine tadašnji postupajući tužilac Džud Romano. 

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović poručuje da je obeshrabrujuće i tužno da 27 godina od zločina nad nevinim vojnicima ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i dalje nema nijedne optužnice za ovaj ratni zločin snimljen u gotovo direktnom televizijskom prenosu.
 
“Ni optužnica, ni presuda nema, ni nakon što je Ustavni sud BiH 17. januara prošle godine prihvatio apelacije Bogdane Tomović, majke Zdravka Tomovića, i Gordane Gvozdenović, sestre Obrada Gvozdenovića, vojnika JNA koji su ubijeni 2. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, te naložio Tužilaštvu BiH da bez daljih odgađanja preduzme mjere s ciljem odlučivanja o pritužbama protiv naredbe o obustavi istrage od 17. januara 2012. godine u ovom predmetu,“ rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.  

Radom – odnosno neradom pravosudnih institucija ogorčeni su i u Boračkoj organizaciji Republike Srpske. Prvi čovjek BORS-a Milomir Savčić, uoči obelježavanja 27.godišnjice stradanja mladića u Dobrovoljačkoj, rekao je da su u Sarajevu ubijena djeca i da je svima jasno da je u Sarajevu 2. i 3. maja počinjen stravični zločin za koji još niko nije odgovarao.

Izvor: atvbl.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

ŠKOLA NOVINARSTVA SEMBERSKIH NOVINA: Komisija bira najbolje radove

„Semberske novine“, u saradnji sa Aktivom direktora regije Bijeljina, Lopare i Ugljevik, nastavljaju Ljetnju školu novinarstva „Semberskih novina“,...

Nacrt izbornog zakona Srpske izglasan u Narodnoj skupštini (foto)

Dva i po sata iza ponoći, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske izglasali su Nacrt izbornog zakona Republike Srpske...

Katolici i protestanti obilježavaju Veliki petak

Katolici, protestanti, anglikanci i brojne manje crkve, Uskrs će praznovati 31. marta. Danas obilježavaju Veliki petak, dan raspeća...

Na današnji dan – 29. mart

Danas je petak, 29. mart, 89. dan 2024. Do kraja godine ima 277 dana. 1461. - U najkrvavijoj bici...