Predsjednik DNS-a Nenad Nešić ocijenio je smiješnim i neosnovanim zahtjev Ramiza Salkića da CIK zabrani spot u kojem se prikazuje scena primanja sablje kao poklona, dok se pozadini čuje “Marš na Drinu”.
“Marš na Drinu” je kompozicija koja se izvodi širom svijeta, od Njemačke preko Engleske do Amerike, i izvode ga poznata svjetska imena. Snimila ga je čak i poznata engleska rok grupa ’The Shadows’. Kompozicija je simbol hrabrosti Srba tokom Prvog svjetskog rata kada su se, za razliku od Salkićevih predaka, Srbi borili na strani saveznika i iako malobrojniji izvojevali pobjedu nad superiornom austrougarskom vojskom. Nažalost, jedna trećina muških glava je stradala. I šta tu ima uvredljivo? Zar je zabranjeno slušati svoje tradicionalne pjesme? To bi bilo isto kao kada bi se mi ljutili na Salkićev izbor muzike”, kaže Nešić.
Što se tiče Salkićeve histerije zbog sablje, predsjednik DNS-a ističe da je sablju dobio kao poklon od članova stranke u Donjem Žabaru.
“Moram reći da sam se obradovao jer, za neupućenog Salkića, mačevanje je sportska disciplina koju sam trenirao u srednjoškolskim danima. Nisam čuo da je mačevanje kao sport u međuvremenu zabranjeno!? To bi vam bilo kao kada bi digli dreku jer je neko košarkašu poklonio košarkašku loptu. Sablja je simbol viteštva, čojstva, hrabrosti. I danas je državnici poklanjaju jedni drugim. Ako nekada poželi, Salkića ću rado odvesti u Beograd da pogleda impresivnu kolekciju sablji koje je Josip Broz Tito dobio od raznih državnika. Čudi me da je Salkić zaboravio reagovati kada je bivša predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović prije tri godine, za svoj rođendan, sabljom presjekla lošinjski krokant, specijalitet lokalne kuhinje”, navodi Nešić.
Predsjednik DNS-a dodaje da ga Salkić neodoljivo podsjeća na Kalimera iz crtanih filmova, ali da od njegovih stalnih žalopojki i uzvikivanja “To je nepravda!” niko nema koristi i da je riječ o jeftinom populizmu za koji je uvjeren da su ga prozreli i birači SDA.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com