On je naveo da broj pripadnika ove agencije u BiH neće biti veliki zbog dužine granice i da neće biti presudan, jer će i dalje teret svih poslova ostajati na snagama iz BiH.
– Pripadnici Fronteksa će raditi u skladu sa zahtjevima naših bezbjednosnih službi i neće imati autonomiju da preduzimaju bilo šta samostalno, bez naših bezbjednosnih službi – rekao je Nešić nakon parafiranja sporazuma sa Fronteksom.
On je dodao da je u ovaj sporazum bilo uključeno i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, čiji su svi zahtjevi uvaženi prilikom pregovora.
– MUP Republike Srpske je neko ko se ne može isključiti ni iz jednog procesa koji se tiče bezbjednosti građana i imovine – naglasio je Nešić.
Prema njegovim riječima, sporazum sa Fronteksom trebao bi biti potpisan krajem februara ili početkom marta naredne godine, u zavisnosti od procedura koje trebaju da se završe, kako u BiH, tako i u EU.
– Imaćemo pripadnike Fronteksa na granicama BiH koji će nam pomagati i ukazivati ukoliko smatraju da nešto treba da preduzmemo, ali isto tako ćemo moći prenijeti EU probleme sa kojima se BiH suočava, odnosno nećemo morati da govorimo o onome što mogu vidjeti svojim očima – istakao je Nešić.
On je rekao da postoje stalni pritisci EU na BiH da uskladi vizni režim, što predviđa i uvođenje viza državljanima Rusije i Turske, te istakao da BiH u svemu tome mora da vodi računa o svojim interesima.
– Znate koliko Rusija znači Republici Srpskoj i koliko Turska znači Federaciji BiH, tako da ne vjerujem da će do toga doći lako i da će to ići jednostavno – rekao je Nešić.
On je izrazio očekivanje da će se u narednim mjesecima raditi na usklađivanju viznog režima, ali da se neće moći brzo da se dođe do rješenja.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.rs