Mljekari iz Semberije u mirnoj protestnoj vožnji: „Stop uništavanju sela“

Semberski mljekari danas su, simbolično u pet do 12, organizovali mirnu protestnu vožnju traktorima kako bi javnosti i nadležnim institucijama ukazali na, kako navode, alarmantno stanje u poljoprivrednoj proizvodnji, a posebno u sektoru mljekarstva.

Pod sloganom „Stop uništavanju sela“, proizvođači mlijeka poručili su da se nalaze na ivici opstanka, suočeni sa sve nižim otkupnim cijenama i smanjenim količinama otkupa.

Od 1. januara ove godine, najveći otkupljivač mlijeka u Bosni i Hercegovini, kompanija „Mlijekoprodukt“ iz Kozarske Dubice, smanjila je otkupne količine za najmanje 10 odsto, dok je cijena otkupa niža za pet feninga po litru.

Posebno nezadovoljstvo mljekari iskazuju zbog visine premije za mlijeko u Republici Srpskoj, koja već godinama važi za najnižu u regionu i iznosi 0,28 KM po litru. Zbog toga zahtijevaju da se premija poveća na najmanje 0,33 KM, kako bi se bar djelimično izjednačili sa proizvođačima u okruženju.

Za poređenje, premija za mlijeko u Srbiji iznosi 0,33 KM, dok je u Federaciji BiH znatno viša i dostiže 0,42 KM po litru. Mljekari upozoravaju da će, ukoliko se hitno ne preduzmu konkretne mjere, doći do gašenja velikog broja farmi i daljeg pražnjenja sela u Semberiji.

Dešavanja u Bijeljini

Izvor: desavanjaubijeljini.com