Mještanima 12 sela sjevernog dijela Semberije od prije tri godine omogućen je pristup gradskom vodovodu i zdravoj vodi za piće.

Međutim, uprkos akcijama koje su sprovođene, u gradskom vodovodu kažu da odziv nije bio očekivan.

Razlog pronalaze u lošim navikama ljudi i upozoravaju da je sjeverni dio Semberije poznat kao žarište endemske nefropatije.

– Јoš uvijek vlada mišljenje da su vodu pile i protekle generacije, pa možemo i mi, bez osvrta na to šta čine svom zdravlju i budućim generacijama pijući svaki dan tu vodu – kaže Ivana Stanišić, tehnički direktor preduzeća „Vodovod i kanalizacija” Bijeljina.

U sjevernom dijelu Semberije evidentirano je preko 300 porodica u kojima je bar jedan član obolio od nefropatije.

Nekoliko ih je i u Modranu, selu koje se nalazi u jugozapadnom dijelu Semberije, i gdje je vodovodna mreža stigla do centra 2017. godine. Podržavaju izgradnju i nadaju se da će do svakog domaćinstva biti izgrađena vodovodna mreža.

Iz Vodovoda najavljuju da će nastaviti sa proširenjem distributivne mreže, koju će graditi zajedno sa zainteresovanim mještanima.

– Mi smo imali određen broj priključaka na tom transportnom cjevovodu. Bile su aktivnosti mještana gdje smo vršili proširenje vodovodne mreže, izgradnju distributivne vodovodne mreže, u onom dijelu u kojem je to moguće da se priključi – navodi Stanišićeva.

U ovoj godini biće nastavljeno proširivanje vodovoda, kako bi sva sela u Semberiji dobila mogućnost korišćenja bakteriološki i hemijski ispravne vode.

Cijena priključka na mrežu zavisiće od domaćinstva do domaćinstva, ali će prosječna biti od 300 do 400 KM.

Izvor: rtrs.tv