MITROVIĆ: Zahtjev za podsticaje za povećanje plata i u elektronskoj i pisanoj formi

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je da privredni subjekti zahtjeve za podsticaje za povećanje plata radnika mogu da dostave do 3. marta u elektronskoj i pisanoj formi.

„To znači da privredni subjekat koji šalje zahtjev u elektronskoj formi treba da odštampa taj dokument i dostavi ga na protokol Ministarstva privrede i preduzetništva ili poštom“, pojasnio je Mitrović.

S obzirom da je 1. mart subota, kaže Mitrović, biće prihvaćene sve prijave koje budu dostavljene do ponedjeljka, 3. marta.

Mitrović je rekao da je u prethodnoj uredbi o dodjeli podsticaja za povećanje plata radnika bio iznos iz decembara prethodne poslovne godine.

„Obračunski period je šest mjeseci i traje od 1. januara do 30. juna, te od 1. jula do 31. decembra“, pojasnio je Mitrović.

On je naveo da će privredni subjekti koji konkurišu od 1. januara do 1. marta za obračunski period od 1. jula do 31. decembra 2024. godine, moći to da ostvare po rješenjima koja su vrijedila po starom zakonu i staroj uredbi.

„Tek za obračunski period od 1. januara do 30. juna zahtjevi privrednih subjekata biće realizovani po novom zakonu i novoj uredbi“, rekao je Mitrović.

Govoreći o novoj Uredbi o dodjeli podsticaja za povećanje plate radnika, Mitrović je naglasio da su u njoj prepoznate određene djelatnosti koje djeluju u otežanim okolnostima.

Analiza koju je uradilo resorno ministarstvo, naveo je on, pokazuje da je u izuzetno teškoj situaciji prerađivačka djelatnost i uslužne djelatnosti tako da su one predmet podsticaja, što je definisano i u uredbi.

„Naš stav je da pomažemo onima koji posluju u otežanim uslovima. Ne možemo reći da je teška situacija u finansijskim institucijama, poput banaka, ali je to slučaj sa prerađivačkom industrijom koja ima izuzezno veliku konkurenciju, prije svega na zapadnom tržištu, a tu su i drvna i auto-industrija, kožarska i tekstilna i to mora da bude prioritet“, naveo je Mitrović.

On je naglasio da pri tome treba imati u vidu da su sredstva koja su predviđena za podsticaje za povećanje plata u 2025. godini oko 10.000.000 KM, a riječ je o subvencionisanju 70 odsto poreza i doprinosa na plate.

„To je u ovom trenutku maksimalno i pratićemo i dalje. Uredba je i postavljena tako da se može adekvatno reagovati s obzirom na stanje u našoj privredi, da sa poslovnom zajednicom i drugim institucijama možemo predlagati i nova rješenja i prihvatati određene sugestije“, naveo je Mitrović.

On je istakao da je novi Zakon o podsticajima veoma važan jer je usvojen kako bi bile podstaknute privredne aktivnosti, da bi održali rast i razvoj privrede Srpske, povećali investicije, te održali i povećali broj zaposlenih.

„Podsticaje smo počeli dodjeljivati privrednim društvima 2019. godine i uvidjeli smo da to ima efekta na privredu, povećanje njene konkurentnosti i produktivnosti. To je jasno vidljivo kod povećanja izvoza, broja zaposlenih i prosječne plate“, rekao jer Mitrović.

S druge strane, dodao je on, analizom dodijeljenih podsticaja u samoj privredi uvidjeli smo određene manjkavosti i nedostatke i nakon pet godina bilo je neophodno promijeniti ovaj zakon, ali prije svega unaprijediti ga kako bi privrednim subjektima bio olakšan proces konkurisanja za podsticaje.

„Zakon, koji je dobio podršku poslovne zajednice, pruža široku mogućnost kod donošenja podzakonskih akata, da se adekvatno može odgovoriti. Moramo imati fleksibilan zakon, u ovom slučaju posmatramo uredbe koje možemo brzo i efikasno promijeniti i prilagoditi zahtjevima privrednih subjekata za kojim postoji potreba u određenom trenutku“, rekao je Mitrović.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srna.rs