Mitovi o hladnoći u koje svi vjeruju

​Često u našem društvu nevjerovatne predrasude uzmu maha, a iako su više puta opovrgnute, ljudi i dalje vjeruju u njih. Ovo su najpopularniji mitovi o uticaju hladnoće na ljudsko tijelo.

Trljati snijegom osobu koja se smrzla na ulici

Čovjeku je ionako hladno, a vi ćete ga skinuti nasred ulice i trljati snijegom? Ne, to je potpuno pogrešno. Mali krvni sudovi na mrazu postaju veoma krhki, pa se oštrim pokretima mogu veoma lako povrijediti i moguće je izazvati infekciju. A za osobe sa slabim srcem takva šok-terapija uopšte nije korisna.

Smrznutu osobu što prije uvesti u toplu prostoriju i okupati vrelom vodom

Čovjeka u takvom stanju je potrebno postepeno zagrijavati. Prvo, kupanje u vrućoj vodi biće za osobu veliki šok. A drugo, od naglih promjena temperature u krvi se mogu stvoriti krvni ugrušci, a to može imati ozbiljne posljedice. Najbolje je početi zagrijavanje smrznute osobe u mlakoj vodi, na temperaturi od 20 stepeni Celzijusa i postepeno povećavati do 40 stepeni.

Alkohol odlično zagrijava

Da, mnogima se tako čini. Kada piju alkohol, imaju osjećaj da se prijatna toplota širi tijelom. Međutim, to je lažni osjećaj. Upotreba alkohola smanjuje osjećaj hladnoće, organizam neadekvatno reaguje na spoljašnje okruženje i čovjek koji se nalazi u pripitom stanju, ne može kontrolisati sopstveno stanje. Kao rezultat toga, smrzavanje nastupa brže.

20190103141456077459

Meningitis je posljedica nenošenja kape

Ne, meningitis je infekcija i nju ne prouzrokuje smrzavanje. Meningitis ima tri glavna patogena: virus, gljivicu ili bakteriju. Zapravo, to je zapaljenje membrana mozga ili kičmene moždine. Organizam zbog smrzavanja slabi i postaje podložniji infekcijama, ali to nije glavni uzrok meningitisa.

Nemojte udisati hladan vazduh, zaboljeće vas grlo

Razlog zbog kojeg vas boli grlo je početak prehlade, a kašalj je moguća posljedica infekcije. Ali hladan vazduh nikako ne može biti uzrok bola u grlu. Pojedini doktori savjetuju da se ne izbjegavaju zimske šetnje, jer imunitet tada radi "punom parom". Samo se obucite toplije.

Zimi je nemoguće zaraditi opekotine od sunca

Ako pogledate osobe koje su se upravo vratile sa zimskog odmora sa planine, skoro sve su preplanule. Objašnjenje je veoma prosto: led i snijeg odražavaju mnogo štetnije zračenje nego zemlja ljeti. Zbog toga u sunčanim, hladnim danima krema za zaštitu od sunca nikako nije višak.

Izvor: nezavisne.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име