Pored uvođenja skenera i video-nadzora, koji bi doveli do veće regularnosti izbornog procesa, opozicija u Republici Srpskoj insistiraće i na uvođenju dvokružnog izbornog sistema, koji postoji u svim zemljama regiona, kao i većini evropskih država.

Nakon što je kandidat pokreta “Evropa sad”, Jakov Milatović, na nedavno završenim izborima za predsjednika Crne Gore u drugom krugu ubjedljivo pobijedio Mila Đukanovića, iako je značajno zaostajao po broju osvojenih glasova u prvom krugu, ovdašnji opozicionari, ali i pojedini politički analitičari smatraju da bi u izmjene Izbornog zakona trebalo da se uvrsti i dvokružni izborni sistem za najvažnije pojedinačne funkcije u Republici Srpskoj i BiH.

Mahinacije

Time bi, vele, pobjednici na izborima imali značajno veći legitimitet, a, osim toga, prema njihovim riječima, bile bi spriječene i mahinacije s velikim brojem kandidata čija je jedina uloga odvlačenje i rasipanje glasova.

– Ja sam to i ranije predlagao. Da smo imali dvokružni izborni sistem na proteklim izborima, naravno da bih se kandidovao pored Mirka Šarovića za srpskog člana Predsjedništva BiH i izvjesno je da bih tada ušao u drugi krug i okupio glasove svih koji su protiv režima. To bi se isto desilo i s Jelenom Trivić na izborima za predsjednika Republike Srpske – kaže za Srpskainfo lider Liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović.

nebojša vukanović poslanik liste za pravdu i red u narodnoj skupštini rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

On, međutim, smatra da uvođenje dvokružnog izbornog sistema ne odgovara aktuelnim vlastodršcima koji, kako tvrdi, uz korupciju, krađu glasova i sa podrškom od 20 do 25 odsto birača osvajaju apsolutnu vlast.

– Da je postojao dvokružni sistem, sigurno bih bio član Predsjedništva BiH na isti način kao što je u Crnoj Gori pobijedio Jakov Milatović. On je bio potpuni autsajder, ali je u drugom krugu dobio podršku svih, jer je svima bio prihvatljiv. Ovako, da sam se kandidovao, bio bih označen kao krivac za poraz opozicije jer bih, tobože, razvukao glasove. Da smo imali dvokružni sistem, ubijeđen sam da bi na prošlim izborima režim sigurno bio poražen – kaže Vukanović.

Legitimitet

Lider PDP, Branislav Borenović, takođe smatra da bi osim uvođenja skenera, otiska prsta i video-nadzora na biračkim mjestima, uvođenje dvokružnog izbornog sistema doprinijelo mnogo većem legitimitetu samih izbora.

– Dvokružni sistem izbora se pokazao jako uspješnim u svim zemljama regiona i pokazao se kao snažno demokratsko sredstvo pri izboru zaista legitimnog predstavnika koji ima natpolovičnu podršku građana. Sad imamo situaciju da na izborima može da pobijedi kandidat sa 20 odsto podrške, što je jako loše – smatra Borenović.

Zbog toga, tvrdi, treba insistirati na tome da se drugi krug izbora uvede prilikom direktnog glasanja za načelnike opština i gradonačelnike, kao i predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH.

– Mi smo za taj sistem, to podržavamo i insistiraćemo da se to uvede u izbornu reformu – kaže Borenović.

Politikolog Darko Kuzmanović za Srpskainfo navodi da se važnost postojanja dvokružnog sistema najbolje mogla vidjeti na nedavno završenim predsjedničkim izborima u Crnoj Gori.

– Moć dvokružnog izbornog sistema i podijeljenost izbornog procesa na predsjedničke i parlamentarne izbore se na primjeru Crne Gore pokazala u svom punom kapacitetu. Jedan od dva najdugovječnija vladara u Evropi je nakon toliko godina poražen samo zahvaljujući tome što je postojao drugi krug izbora. Kad imate drugi krug, tu se zaista pokazuje podrška koju imate kod građana. Nije isto kad na izborima za vas glasa 50 ili više odsto građana, ili kad na vlast dođete sa 25 ili 30 odsto podrške – objašnjava Kuzmanović.

ŽUNIĆ: PROBLEM IZBORNOG ZAKONA

Član Predsjedništva SNSD i šef poslaničkog kluba te stranke u Narodnoj skupštini RS, Igor Žunić, za Srpskainfo kaže da uvođenje dvokružnog izbornog sistema nije jednostavan proces, te da takve odluke, bez obzira na bilo čije politikantstvo, ne treba donositi naprečac.

– O tome se zvanično i nezvanično raspravlja već duže vrijeme. Mislim da u to pitanje treba ući smirene glave i da nije moguće donijeti odluku bez podrobnije analize čitavog izbornog sistema. Takav oblik glasanja sigurno daje veći stepen demokratije, ali ovdje imamo problem sa samim izbornim zakonom. Vidimo da se izmjene tog zakona, pa čak i najmanje korekcije, dotiču ozbiljnih političkih pitanja, pa čak i konstitutivnosti naroda – ističe Žunić.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име