Manastir Tumane, nedaleko od Golupca, datira iz 14. vijeka. Po predanju, zadužbina je Miloša Obilića, a kroz vijekove dijelio je sudbinu svog naroda. Manastirsko bratstvo, zajedno sa brojnim vjernicima, proslavilo je hramovnu slavu i vijek od osvećenja tumanske crkve.
– Crkva je rušena u vrijeme Turaka u dva navrata i obnavljana, ovo je treći hram na prvobitnim temeljima i ovoga dana proslavljamo stogodišnjicu njegovog osvećenja – kaže arhimandrit Dimitrije, iguman ovog manastira.
U ovoj crkvi čuvaju se velike svetinje, među njima čudotvorna ikona Bogorodice Kurske, dio moštiju svetog Nektarija Eginskog i mošti tumanskih čudotvoraca Zosima i Јakova.
– U manastirskoj crkvi čuvaju se mošti Svetog Zosima Sinaita Čudotvorca, monaha-isihaste iz vremena svetog kneza Lazara, proslavljenog kao velikog pomoćnika naroda Božjega, i mošti Svetog Јakova Novog, učenika Svetog vladike Nikolaja, velikog misionara i podvižnika našega vremena – navodi arhimandrit Dimitrije.
Svakodnevna su svjedočenja o čudima i čudesnim iscjeljenjima u manastiru Tumane, u koji ljudi dolaze tražeći duhovni mir, utjehu ili izlječenje. Mnogi stižu i iz Republike Srpskenj.
– Manastir Tumane je velika svetinja, bila sam ovdje prije dvije, tri godine i pukim slučajem imala sam infarkt i sveti Zosim i Јakov su me, da kažem, spasili. Dođem kad god je moguće, da im se pomolim, da im se zahvalim što su me ostavili u životu – kaže Gordana Čerek iz Broda.
I Ruskinja iz beograda, Irina Ivanov dolazi svake godine u Tumane na ovaj dan.
– To je velika svetinja za nas, za cijelu porodicu, ovdje imamo lijep osjećaj da smo dio nečeg velikog i jednog – kaže Ivanovalj.
U manastir Tumane dolaze Srbi iz Slovenije, Austrije, Francuske i drugih zemalja. Sve ih sabira ova svetinja, koja je slika i ogledalo vjere srpskog naroda. Uskoro će se ispred manastira zavijoriti i zastava Republike Srpske, kao simbol ljubavi i srpskog zajedništva.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv