Postojeći limit je odavno prevaziđen, ukoliko na nivou godine pređu 50.000 KM prihoda, što često bude i nekoliko mjeseci prije kraja godine, kažu da gube status malog preduzetnika.
– Po sadašnjim svim parametrima, neko ko ima bar jednog zaposlenog, evo ovo je to vrijeme gdje sam ja već upozoravala, da smo mi već po projekciji na nekih 16.000 malih preduzetnika je u situaciji da će možda da izgubi status malog preduzetnika. Ne da ga izgubi, nego tri godine ne može da ga vrati zamislite vi kakav je to problem – kaže Žana Arsić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka.
Iznos od 50.000 KM utvrđen je davne 2006. godine.to u praksi znači da samostalni preduzetnici koji ostvare prihod do ovog iznosa plaćaju porez od dva odsto, a oni koji pređu taj iznos plaćaju 10 odsto.
To poskupljuje njihovo poslovanje što se na kraju odražava na povećanje cijena njihovih proizvoda i usluga. Iz ZPK regije Banja Luka, prije nekoliko mjeseci uputili su inicijativu Vladi Srpske za izmjenu Zakona o porezu na dohodak kojim bi se podigao prag.
U Ministarstvu finansija sve još razmatraju i analiziraju. Kažu ništa se ne može napamet uraditi.
– Mi vršimo značajne analize i biće tu promjena, ne samo, ali biće promjena i na tom nivou ali mi imamo suviše veliki broj malih privrednika . Kad se pogleda i kad se uvede fiskalizacija nova gdje će biti svi fiskalizovani , ali oni će i dalje plaćati svoj porez kao što su i do sad plaćali ali će se tad pokazati koliki je promet i onda ćemo imati pravu sliku ali je definitivno mi ćemo mijenjati porez na dohodku tom smislu u smislu pomjeranja te granice negdje u decembru kada budemo raspravljali o budžetu – pojašnjava Zora Vidović.
Prag koji je utvrđen prije 18 godina, davno je prevaziđen s obzirom na inflaciju i povećanje ukupnih troškova poslovanja u tom periodu.
Izmjene Zakona o porezu na dohodak su neophodne, kažu preduzetnici, jer će u suprotnom biti povećane cijene proizvoda i usluga, što će opet ići na teret potrošača.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: atvbl.rs