Gost portala Dešavanja u Bijeljini i emisije „Oko u Oko“ bio je Negoslav Lukić, doktor veterinarske medicine i pomoćnik ministra za veterinarstvo.
Govoreći o epidemiji afričke kuge svinja, Lukić je istakao da su štete koje su nastale od afričke kuge svinja ogromne, devastirale su stočni fond, te je samim tim svinjogojska proizvodnja apsolutno ugrožena.
„Preko 50.000 je svinja eutanazirano, a od toga preko 40.000 samo na području Semberije. Ministarstvo poljoprivrede od samog početka je donosilo zajedno sa Vladom Republike Srpske niz mjera koje nekad nisu bile popularne, ali cilj donošenja tih mjera bio je zaštita svinjogojske proizvodnje i da se zaustavi pošast koja nas je zadesila. Prvi smo donijeli neke odluke u regionu, kada niko nije bio toliko hrabar da donese određene mjere. Posjetiću, mi smo omogućili, uz određeno testiranje da se utvrdi zdravstveni status životinja da bi te životinje mogle otići na klanje, tako smo preko 10.000 svinja ekonomski iskoristili, znači nismo dozvolili da bukvalno te životinje u farmama dočekaju virus afričke kuge, nego smo mi reagovali tako što uz laboratorijsku diagnostiku i negativan rezultat te životinje uputili na klanje. Zatim smo omogućili klanje na imanju za svoje sopstvene potrebe, opet uz laboratorijsku dijagnostiku i sve je to finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, a laboratorijsku dijagnostiku je sprovodio Veterinarski institut dr. Vaso Butozan“, rekao je Lukić.
Saradnja sa Gradskom upravom Bijeljine nije na zavidnom nivou
Nakon što je utvrđeno da je u Semberiji veliki broj pozitivnih slučajeva, Ministarstvo je odlučilo da Veterinarski institut u sklopu svoje jedinice u Bijeljini posebno akredituje i uspostavi metodu kako bi što prije dobijali laboratorijski nalaze i rezultate, odnosno, da li su životinje pozitivne na afričku kugu ili ne.
„Saradnja sa nadležnim veterinarskim organizacijama, Veterinarskim institutom, Republičkom upravom za inspekcijske poslove zaista je bila i dan danas je na zavidnom nivou, svi su se profesionalno i društveno odgovorno ponašali u određenom trenutku, što nažalost, kada je u pitanju konkretno lokalna zajednica, odnosno Gradska uprava Bijeljina, od samog početka smo se suočavali sa izjavama koje su samo dovodile u obmanu naše poljoprivredne proizvodjače. Vrlo često su to bile paušalne, neistinite izjave koje su ulivale nepovjerenje i u sistem i u mjere koje donosi ministarstvo.Na čast predstavnicima Gradske uprave koji su davali takve izjave. Posjetiću samo da kada bile su izjave da Ministarstvo poljoprivede nikad neće isplatiti štete farmerima, da su farmeri ostavljeni na cjedilu i prepušteni sami sebi, da niko ne brinje o njima, mi smo kroz vrijeme pokazali da to apsolutno nije istina“, kaže Lukić, te dodaje da je od samog početka bila pružena ruka lokalnoj zajednici, ali je bez ikakvog povoda i razloga, izignorisana.
Kako kaže Lukić, očekivali su partnerski odnos koji će se zasnivati na povjerenju, na razgovoru, na donošenju odgovornih mjera, na usaglašavanju svih aktivnosti, ali do saradnje ipak nikada nije došlo.
Semberskim poljoprivrednicima isplaćeno je preko 24 miliona maraka, preostalo je još oko 850.000KM
Kada je riječ o isplati sredstava za štetu koju je prouzrokovala afrička kuga svinja, Lukić je naveo da je Vlada Republike Srpske obezbijedila sredstva koja nisu bila budžetski planirana za isplatu nadoknade šteti, s obzirom da je epidemija nepredviđena i neplanirana situacija.
„Do današnjeg dana isplaćeno je preko 24 miliona, od ukupno 25 miliona. Ostala su dugovanja još oko 850 hiljada konvertibilnih maraka i to će biti isplaćeno u skladu sa dinamikom. Sredstva za nadoknadu štete se isplaćuju sa pozicije Fonda solidarnosti i postoji određena dinamika kako se taj Fond solidarnosti puni i kako se vrše isplate. Svi naši poljoprivredni proizvođači su dobili rješenja i do posljednjeg feninga će im biti isplaćeno. Sa druge strane, moramo reći da prilikom procjene samih šteta od afričke kuge svinja, Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske i Vlada Republike Srpske su apsolutno prihvatili sve i jedan zahtjev od našeg poljoprivrednih proizvođača, ne ulazijeći u zahtjeve da li su ti poljoprivredni proizvođači ispunjavali uslove za nadoknadu štete, u smislu da li su njihove životinje bile obilježene, da li su životinje bile poznatog zdravstvenog statusa, da li su bili u informacionom sistemu, kolika je težina tih životinja nego smo bukvalno prihvatili sve i jedan zapisnik koji je nama dostavljen i nijedna žalba od poljoprivrednog proizvođača nije bila upućena ka ministarstvu. I kada gradonačelnik i predstavnici Gradske uprave iznesu podatak da nije isplaćena afrička kuga svinja, to nije istina, 93% nastale štete od afričke kuge svinja do ovog trenutka je isplaćeno i biće isplaćeno do posljednjeg feninga. Moram samo reći, prije nekoliko dana me zvala jedna gospođa iz jednog sela iz Semberije i pitala kada će biti nadoknada, jer joj nije isplaćena. Ostao sam zatečen pitanjem i pitao je da li vam je bilo šta isplaćeno, jer znam da je isplaćeno svima podjednako. Pa da, kaže, isplaćeno mi je 52.000 konvertibilnih maraka, ima još negdje oko 3.000 da mi se isplati. Sa takvim stvarima se mi suočavamo“, ispričao je Lukić.
Govoreći o izdvajanjima ministarstva poljoprivrede koja su upućena u Semberiju, Lukić je naveo da je u posljednje tri godine izdvojeno 85 miliona konvertibilnih maraka, a za tekuću godinu planirano je 40 miliona za područje Semberije.
Koliko je od 3 miliona iz Gradske uprave upućeno poljoprivrednicima koji su pretrpjeli štetu od afričke kuge svinja?!
On je takođe naveo da će ubrzo na sajtu ministarstva poljoprivrede biti objavljena kompletna dinamika isplate farmerima koji su pretrpjeli štetu od afričke kuge svinja, sa kompletnim podacima, koliko je životinja eutanazirano, koliko je isplaćeno svakom pojedincu i koliki je dug preostao.
„Ja bih uputio apel prema Gradskoj upravi Bijeljina, jer prema našim informacijama u posljednjih devet mjeseci iz Gradske uprave isplaćeno je blizu tri miliona konvertibilnih maraka na ime raznoraznih pomoći, kako prema fizičkim licima, tako prema pravnim licima, te bih zaista volio, pošto su puna usta empatije od pojedinaca, da se kaže zaista koliko je od ta tri miliona pripalo upravo unesrećenom narodu koga je pogodila afrička kuga svinja. Oni su rekli da su izdvojili 300.000KM za zanavljanje svinjogojstva. Ministarstvo poljoprivode za ovu godinu planiralo je 6 miliona samo za svinjarsku proizvodnju. Plus 540.000KM je obezbeđeno za veterinarske organizacije koje su permanentno rade aktivne i pasivne monitoringe svinja, kako na klasičnu kugu svinja tako i na afričku kugu svinja“, kaže Lukić.
On je još jednom podsjetio da sredstva za afričku kugu svinja nisu bila planirana u budžetu, jer niko nije znao da će se desiti afrička kuga svinja, a direktna šteta u iznosu od 25 miliona nisu mala finansijska sredstva, te je bilo potrebno vrijeme da se sva ta sredstva obezbjede.
„Još jednom kažem i odgovorno tvrdim da će sve do jednog feninga biti isplaćeno našim poljoprivrednim proizvođačima i uopšte ne treba da brinu da neće biti isplata. Samo je stvar zato što se ta sredstva isplaćuju iz Fonda solidarnosti i mora da se poštuje određena dinamika punjenja tog Fonda i plasiranja tih sredstava prema kranjem korisniku“, naveo je Lukić.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com