
Udruženja pčelara „Zlatna Košnica“ je organizovalo stručno predavanje o proljetnom uzgoju pčelinjih zajednica, pripremi za medonošenje i uzgoju matica.
Predavač Radomir Babović iz Lazarevca je rekao da je danas poseban osvrt bio na tehniku pčelarenja, genetiku i uticaj na kvalitet pčelarenja.
„Pokušali smo da neke stvari razjasnimo, da vidimo da li se greške koje nastaju u pčelarstvu mogu ispraviti kako bi došli do boljih rezultata“, naglasio je Babović.
On je naveo da je njegovo glavno zanimanje uzgoj selekcionisanih matica, te da su jedino udruženje u Srbiji i regionu koji se bave time.
Predsjednik udruženja pčelara „Zlatna Košnica“ Radislav Davidović je izrazio zadovoljstvo što je na predavanju bio prisutan veliki broj pčelara iz Lopara i susjednih opština.
On je rekao da je u pomenutom udruženju oko stotinu aktivnih članova, te da je u sistemu podsticaja oko 3.880 pčelinjih društava za koje je, kao podsticaj, došlo 45.600 KM za 2025. godinu.
Prema Davidovićevim riječima oko tri stotine pčelinjih zajednica nije u sistemu podsticaja, pa je procjena da je ukupan broj, na Majevici, u opštini Lopare oko 4.100 pčelinjih društava.
„Udruženje egzistira od 2011. godine, stabilno je i dobro radi“, istakao je Davidović.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

















