Kupovina stana, posebno prvog, važan je životni korak za svakog prosječnog čoveka.
On podrazumijeva veliki finansijski trošak, proces je uglavnom propraćen stresom i oduzima energiju i vrijeme.
Naravno, uz pravovremeno informisanje i planiranje, kupovina prvog stana može biti znatno lakša za svakoga. Ako želite da saznate šta treba da znate prilikom kupovine stana i na koje stvari treba da mislite u ovom procesu, nastavite sa čitanjem našeg teksta i informišite se!
Plaćanje – keš ili kredit za stan
Jedna od prvih stavki na koju treba da mislite prilikom kupovine bilo koje nekretnine, pa i stana, jeste način plaćanja. Ukoliko se odlučite za keš, ovaj proces biće vam znatno jednostavniji. Ipak, čoveku sa prosječnim primanjima uglavnom je teško da pronađe nekretninu koji bi mogao da isplati bez podizanja kredita.
Kada vam neko kaže: Nađi kredit za stan!, to zvuči prilično jednostavno. Ali u praksi, mnogima koji nisu do sada bili u postupku podizanja kredita i kupovine nekretnine, ovaj zadatak djeluje poprilično teško i izazovno.
Naravno, ne mora biti tako.
Današnjim kupcima dostupne su brojne olakšice prilikom podizanja kredita i to putem interneta. Uz malo istraživanje, možete pronaći destinaciju na internetu na kojoj ćete dobiti brojne informacije u vezi sa kupovinom.
Tu se možete informisati po pitanju iznosa mjesečnih rata, kamata, dokumentacije i najpovoljnijiih stambenih kredita usklađenih sa vašim primanjima. Zato je prilikom kupovine stana na kredit važno dobro se informisati kako bi vam isplata kredita prošla u najboljem redu.
Kapara – važan segment prilikom kupovine stana
Iako mnogi ovaj segment kupovine ne shvataju ozbiljno, kapara je veoma važna, kako za kupce, tako i za prodavce nekretnine. Ona je određena vrsta garanta da će zainteresovana osoba zaista i kupiti taj stan, kao i prodavac neće odustati od prodaje.
Visina kapare uglavnom se ističe u predugovoru koji kupac daje prodavcu na potpis. Iznos kapare umnogome zavisi od kupca, a uglavnom je 10% od cjelokupne vrijednosti nekretnine.
Dodatni troškovi prilikom kupovine prvog stana
Dodatni troškovi su gotovo neizbježni prilikom kupovine stana, posebno ako govorimo o kupovini stana u starogradnji.
Da li znate šta oni sve podrazumijevaju?
Prije svega, tu je opremanje stana, kupovina namještaja, tehnike i svih sitnica neophodnih za udobnu svakodnevicu.
Ako kupujete manji stan, posebno garsonjeru, opremanje može da bude znatno izazovnije, budući da je najbolja opcija izrada namještaja po mjeri, kako biste napravili što bolji i funkcionalniji raspored. Osim toga, bijela tehnika i uređaji manjih dimenzija uglavnom su skuplji, pa je to segment na koji ne smete da zaboravite.
Takođe, prilikom kupovine stana u starogradnji u najvećem broju slučajeva biće neophodno preuređenje prostora, usluge električara, vodoinstalera i molera.
Od drugih troškova, tu su usluge banke i dokumentacija koja je potrebna prilikom kupovine, te uvijek treba da sa savjetujete sa stručnjacima koji će vam u startu transparentno istaći sve naknade koje je potrebno da platite.
Dokumentacija – ne dozvolite da vam papirologija oduzima energiju
Nabavljanje dokumenata za kupovinu stana može biti posebno stresno.
Ona podrazumijeva odlazak u nekoliko institucija i zahtijeva da odvojite vrijeme i novac i uglavnom se vezuje za podizanje kredita. Dokumentacija podrazumijeva onu koja se vezuje direktno za klijenta, kao i dokumentaciju vezanu za nepokretnost.
Neki od osnovnih dokumenata koje treba da imate za podizanje stambenog kredita su: zahtjev za kreditni proizvod i administrativna zabrana koji se dobijaju u odabranoj banci, kao i potvrda poslodavca o radnom odnosu i visini plate odnosno primanja i obračun (platne liste za poslednjih nekoliko meseci, što zavisi od banke u kojoj se podiže kredit) koje dobijate od poslodavca.
Takođe potrebna vam je lična karta i zahtjev za osiguranje kredita koji se dobija u banci.
Od dokumenata koji se vezuju za stan tu su predugovor i ugovor o kupoprodaji, vlasnički list, list procjene nepokretnosti, izjava i rješenje o upisu hipoteke.
S obzirom na to da se zakoni redovno mijenjaju, kao i da je spisak dokumenata različit u zavisnosti od banke koju odaberete, uvijek je važno da se dobro informišete i konsultujete sa bankarom, te napravite spisak dokumenata. Kako bi vam ovaj postupak prošao sa što manje stresa, savet je da dokumenta koja možete, prikupite što ranije.
Kako da odaberete idealan stan?
Iako smo ovu stavku ostavili za kraj, ona nije manje važna od svih prethodnih. Prvo pitanje koje teba sebi da postavite prilikom kupovine nekretnine jeste upravo – Šta je za mene idealan stan. Neke od stavki na koje bi trebalo da mislite su:
- Kvadratura stana
- Broj i raspored prostorija
- Lokacija stana
- Parking mjesta
Kvadratura i broj prostorija svakako igraju najveću ulogu i treba da ih odaberete na osnovu toga da li kupujete stan u kome ćete živjeti sami ili sa nekoliko članova domaćinstva. Broj prostorija je takođe važan, ali ovaj segment je promjenjiv. Uz obavještavanje stanara i prijavu u opštini na kojoj se stan nalazi, možete obaviti i veće građevinske radove, odnosno izmještanje zidova. Na taj način možete promeniti broj prostorija, ali i njihov raspored.
Što se lokacije stana tiče, odabir zavisi od vaših potreba i želja. Ukoliko se selite sa partnerom i djecom, preporuka je da potražite porodično naselje koje ima veliki broj parkova, zelenila i gdje su obrazovne ustanove u neposrednoj blizini.
Parking mesta su takođe važna stavka, jer je u pojedinim mjestima gotovo nemoguće naći parking, pa su stanovi sa obezbijeđenim mestom uglavnom skuplji.
Ukoliko uz vaš stan ne dolazi i parking, postoji mogućnost da ćete morati da ga kupite posebno, ili iznajmljute na mjesečnom nivou.
Nadamo se da vam je naš tekst bio zanimljiv, a prije svega informativan!
Dešavanja u Bijeljini
Foto: pexels.com
Izvor: desavanjaubijeljini.com