Dušan Pejić (22), iz Srebrenice, uspešan na više polja – briljantan student , peva uz gusle i nadaren za književnost.
Dušan Pejić (22), student Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu, primer je da se može biti uspešan na više polja ako se nešto voli. U indeksu ima samo desetke, a uz to je jedan je od najuspešnijih mladih guslara Republike Srpske.
Odmalena je zavoleo epske narodne pesme i priče, što mu je razvilo ljubav za usmeno narodno stvaralaštvo, pa se kasnije opredelio za studije srpskog jezika i književnosti. U egzodusu sarajevskih Srba, sa roditeljima se doselio u Srebrenicu, gde je rastao i slušao guslarske pesme i poželeo da se ogleda na ovom drevnom instrumentu.
– Prvi put sam kao osmogodišnjak propevao uz gusle, na Božić pre 14 godina. Bile su to male, rasušene gusle, koje su škripale. Zamolio sam oca da mi nabavi nove i veće gusle. Tako sam počeo ozbiljno da se bavim pevanjem. Od tada sam svaki dan provodio uz gusle, koje su mi bila neka vrsta relaksacije od školskih i, kasnije, studentskih obaveza – počinje svoju priču Dušan.
KAO omladinac, počeo je da osvaja nagrade na guslarskim večerima u Republici Srpskoj. U seniorskoj konkureciji, već nekoliko godina redovni je finalista na republičkim tamičenjima i stalno dobija pozive za gostovanja na kulturnim i humanitarnim priredbama i koncertima.
– Ostvarila mi se dečačka želja, da na bini pevam sa takvim guslarskim veličinama kao što su Kosta Plakalović, Boško Vujačić, Boško Golijanin, Vukan Đuka… Sa njima i drugima sam nastupao u RS, po celoj Hercegovini. Ostaće mi u sećanju nastup u Soko-gradu kod Ljubovije, na tradicionalnoj "Mobi" koju Eparhija šabačka organizuje za srpsku omladinu iz dijaspore, zatim u Bajinoj Bašti prilikom obeležavanja početka Prvog svetskog rata, pa u Užicu, Kraljevu, Kruševcu, Nišu…
Posebno mi je drag nastup pred više hiljada građana i trojicom srpskih vladika na obeležavanju 1.700 godina Milanskog edikta 2013. u Skelanima i na međunarodnoj smotri folklora u Pragu – dodaje Pejić.
Nadarenost za književnost i pisanje pokazivao je od polaska u osnovnu školu, a kasnije je dobijao razne nagrade na takmičenjima i kvizovima. Njegov literarni rad na temu "Sarajevski atentat" proglašen je najboljim na konkursu za srednjoškolce iz Republike Srpske 2014. godine. Piše epske pesme, koje objavljuje u raznim časopisima.
– Moja "Pesma o ćirilici" izuzetno je ocenjena od profesora književnosti, a izvodio sam je na više kulturnih manifestacija i okruglih stolova posvećenih borbi za očuvanje srpskog jezika – ponosno kaže mladi Dušan Pejić.
Sa kolegama iz Guslarskog društva "Starina Novak" sa Pala snimio je epsku pesmu "Krvava Žepa", koja govori o stradanju paljanskih srpskih boraca na početku poslednjeg rata, prilikom dostavljanja hrane vojnicima JNA na Trovrhu iznad Žepe.
DAVALAC KRVI
Uz gusle, epsku poeziju i srpski jezik i književnost, Pejića interesuju istorija i druge humanističke oblasti. Osim nastupa na mnogim humanitarnim priredbama i programima, on vlastitim učešćem doprinosi organizovanju prikupljanja pomoći, a i dobrovoljni je davalac krvi.
ŠKOLA
PRE odlaska na studije, Dušan je u Srebrenici pokrenuo i vodio školu gusala. Kaže da ga je izuzetno obradovao uspeh njegovog učenika Dragomira Maksimovića, koji je zauzeo drugo mesto na republičkom takmičenju mladih guslara Srpske, što je rezultat zajedničkog rada i vežbanja.
Izvor: novosti.rs