Gradonačelnik Bijeljine se obratio javnosti putem svog zvaničnog FB naloga najavljujući restauracija Evangelističke crkve uz izgradnju koncertne dvorane, te post prenosimo u cijelosti:
Juče smo pisali o rušenju ’’zgrade kod kralja’’ koja je bila devastirana, bez arhitektonskog značaja, bez kulturno-istorijskog značaja, gdje su vlasnici kako Grad tako i ne mali broj fizičkih lica. Danas vam predstavljam potpuno suprotnu priču, objekat koji jeste zapušten nažalost i u znatnoj mjeri oštećen ali koji ima arhitektonski značaj, ima kulturno-istorijski značaj i može biti restauriran što je bitno.
Tim povodom prošle nedjelje smo imali čast da nas na poziv Grada posjete pastor Evangelističke crkve u Brčkom Vukašin Vuković sa suprugom Milom Vuković, imali smo vrlo konstruktivan sastanak gdje smo dogovorili dalje korake a sastanku su prisustvovali i predstavnici Direkcije (izvršni direktor Stevan Čukić, Mirela Čukić i Milica Bojanović).
Evangelistička crkva u Bijeljini je pod zaštitom i u vlasništvu Republike Srpske, što je izuzetno bitno naglasiti zbog daljih planova i radova jer sa republičkog nivoa moramo dobiti saglasnost.
Prvi korak kojem ćemo pristupiti jeste da naš tim ispred Direkcije za izgradnju i razvoj grada ode u Sarajevo, u Arhiv, ne bi li se pronašla stara dokumentacija sa slikama, skicama i nacrtnim projektom, kako bi restauracija mogla da se planira.
Drugi korak je izrada idejnog rješenja gdje ćemo onda pozvati predstavnike Evangelističke crkve u Bosni i Hercegovini kako bi to idejno rješenje predstavili, a nakon usaglašavanja stavova krenuli sa izradom glavnog projekta i potraživanjem neophodnih dozvola sa republičkog nivoa.
Inicijalna ideja je da crkva bude restaurirana kompletno spolja zadržavajući autentičnost, a da unutar crkve bude napravljena koncertna dvorana gdje možemo imati gostovanja domaćih i stranih horova, gdje se mogu održavati koncerti ozbiljne muzike i opera. . Procjenjeno je da akustičnost ove crkve je izvanredna što se uklapa u našu zamisao o koncertnoj dvorani.
Trenutno na teritoriji našeg grada nema stanovnika koji su njemačke evangelističke vjeroispovjesti. Pored toga u neposrednoj blizini crkve u Novom Selu nalazi se oko 30 objekata-prizemnih kuća koje su vrlo autentične i potiču iz austrougarskog perioda, u kojima su živjeli Nijemci koji su se bavili poljoprivredom i bili su nadaleko poznati po svojoj preciznosti i vrijednom radu, procjena je da ih je samo u ovom selu je živjelo oko 14000.
Obuhvat restauracije smo proširili i na pomenute kuće sa idejom da taj dio pretvorimo u turističko selo – muzej, gdje bi u jednoj kući bila izložbena postavka iz tog perioda, druga bi imala autentičan enterijer iz tog perioda, ostale bi mogle biti za svrhu prodaje različitih etno proizvoda, neka za projekciju filma – Bijeljina nekada i sada…
Tako da ovo je zaista jedna divna zamisao, od nje nećemo odustati, i vjerujem da predanim radom već sljedeće godine možemo imati gotov glavni projekat.
Planiramo da se za finansijsku pomoć obratimo GIZ-u, kao i drugim zainteresovanim investitorima uz naravno finansiranje i sa lokalnog nivoa i prethodno pribavljene dozvole sa republičkog nivoa (iako je Republika Srpska vlasnik do sada se nikada nije ni spomenula obnova ove divne građevine)!
Smatram da je ovo zaista jedna lijepa priča i značajan turistički potencijal Grada.
Rezime –
1) Evagangelistička crkva zaslužuje obnovu zajedno sa kompleksom okolnih kuća
2) Proces eksproprijacije lokaliteta kuće Magdalene Živanović je u toku i očekujemo da postane vlasništvo Grada početkom sljedeće godine gdje će se potom pristupiti izradi posebnog lokaliteta
3) Jedan od objekata Vanekovog mlina je bio pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika i kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, srušen ja na podmukao način, a protiv odgovornih sam ja lično podnio krivične prijave i trenutno je taj proces u Tužilaštvu
4) ’’Zgrada kod kralja’’ nije bila pod zaštitom, bila je bez ikakve arhitektonske vrijednosti, bez istorijskog značaja ako izuzmemo sentimentalan odnos građana prema njoj, nije se mogla restaurirati jer je bila potpuno devastirana i nije samo vlasništvo Grada već i brojnih drugih fizičkih lica.
Neko od vas je juče spomenuo pokretanje izrade projekta za gradsku kafanu što je izuzetno lijepa ideja i o tome treba razmišljati, kao i o sudbini starih zgrada preko puta parka /na kraju šetališta u Patrijarha Pavla/ koje su u vlasništvu Bobar porodice (takođe ste i to juče spomenuli).
U komentarima pišite kako vam se ova zamisao i plan Grada dopada?
Živi zdravi mi bili!
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com