„Gasprom“ prekinuo isporuku gasa preko Ukrajine

Kompanija „Gasprom“ ostala je bez tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje gas za tranzit preko Ukrajinu, istekom ugovora sa kompanijom „Naftogas Ukrajine“ ruski gas neće se isporučivati od 8 časova po moskovskom vremenu 1. januara, saopštila je ruska kompanija, javlja TASS

„Dana 1. januara 2025. u 8 sati po moskovskom vremenu istekao je rok važenja dokumenata potpisanih 30. decembra 2019. godine: ugovora između kompanija ‘Gazprom’ i ‘Naftogas Ukrajine’ za organizovanje transporta ruskog gasa preko teritorije Ukrajine i Sporazum o saradnji između gasno-transportnih operatera Rusije i Ukrajine – kompanija ‘Gasprom’ i ‘Operator gasnog transportnog sistema Ukrajine’“, navodi se na Telegram kanalu kompanije.

Ukrajinske vlasti ranije su više puta izjavljivale da ne planiraju da produže ugovor o tranzitu.

„Zbog višekratnog i jasno izraženog odbijanja ukrajinske strane da produži ove sporazume, ‘Gasprom’ je od 1. januara 2025. godine lišen tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje gas za tranzit preko teritorije Ukrajine. Od 8 sati po moskovskom vremenu ne vrši se isporuka ruskog gasa za njegov transport preko teritorije Ukrajine“, dodaje se u saopštenju.

„Gasprom“ je u protekloj godini preko ove maršrute isporučio oko 15,5 milijardi kubnih metara gasa, što je iznosilo približno 4,5 odsto ukupne potrošnje u EU. Preko nje su ruski gas dobijale Moldavija i četiri zemlje EU: Slovačka, Austrija, Italija i Češka. Ukrajinski tranzit je dominirao u snabdevanju gasom Austrije, Slovačke i Moldavije.

Saopštenje Ministarstva energetike Ukrajine

Ukrajinsko Ministarstvo energetike takođe je saopštilo da je obustavilo transport ruskog gasa kroz zemlju.

„U 7časova je, u interesu nacionalne bezbednosti, obustavljen transport ruskog prirodnog gasa preko teritorije Ukrajine“, saopštilo je Ministarstvo na svom Telegramu.

U saopštenju se navodi da je Ukrajina o tome obavestila međunarodne partnere u skladu sa utvrđenom procedurom.

Jedini izvor ruskog gasovodnog gasa za Evropljane bez tranzita preko Ukrajine i dalje je „Balkanski tok“, koji dobija gas iz „Turskog toka“. Svake godine preko njega se isporučuje otprilike 14-15 milijardi kubnih metara u Rumuniju, Grčku, Severnu Makedoniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku.

Stručnjaci su upozoravali da prekid tranzita preti povećanjem cena gasa i lokalnim neravnotežama na tržištu gasa u Evropi.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: politika.rs