Veliki broj žrtava rodno zasnovanog nasilja, uključujući i seksualno nasilje i silovanje, iako formalno-pravno ima pristup i pravo na zdravstvenu zaštitu, koja je dostupna svima, nije u mogućnosti da ovo pravo koristi, jer nisu zdravstveno osigurane.

U studiji o globalnoj i regionalnoj prevalenciji dva oblika rodnozasnovanog nasilja, koju je Svjetska zdravstvena organizacija objavila 2013. godine, zaključeno je da je „Nasilje nad ženama (je) problem javnog zdravstva epidemijskih razmjera. Prisutno je u svim dijelovima svijeta, utiče na zdravlje žena, ograničava njihovo učešće u društvu i uzrokuje veliku ljudsku patnju”.

Ovo su razlozi zbog kojih zdravstveni sektor ima specifičnu i kompleksnu ulogu u prevenciji i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. Zdravstveni radnici/ce su često prvi kojima se preživjele žrtve nasilja obraćaju za pomoć, ali i među prvima koji su u prilici da prepoznaju simptome nasilja kada osobe o tome nisu spremne javno da govore.

Trenutna situacija u Republici Srpskoj, kada su u pitanju žrtve seksualnog nasilja, je takva da one nisu prepoznate kao kategorija koja može ostvariti prava u oblasti zdravlja i socijalne zaštite. Kada je u pitanju Brčko distrikt ni u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ni u Zakonu o socijalnoj zaštiti Brčko distrikta ne postoji kategorija žrtava seksualnog nasilja, ali ni žrtava nasilja u porodici.

Imajući sve ovo u vidu, Fondacija ,,Lara” je u kampanji ,,Ljubav nije nasilje! Bolja prava i položaj žrtava seksualnog nasilja i nasilja u porodici”, planirala da kreira i podnese inicijative za izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o socijalnoj zaštiti u Republici Srpskoj i Brčko disktriktu.

Kao prvi korak održani su sastanci sa predstavnicima centara za socijalni rad i domova zdravlja u Bijeljini, Modriči i Brčkom, na kojima se mapiralo trenutno stanje i načini ostvarivanja prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu za žrtve nasilja u porodici i seksualnog nasilja. Stanje se prilično razlikuje u svim lokalnim zajednicama i postoji neujednačenost u postupanju kada su ovi slučajevi u pitanju, što dodatno ukazuje na potrebu da se zakonom definiše tačan pristup ovim pravima za navedene kategorije. 

Zdravstveno osiguranje ne treba da bude prepreka za odlazak žrtve seksulanog ili bilo kog oblika nasilja ljekaru. Žrtve seksualnog nasilja nisu krive za ono što im se desilo. Pokažimo razumijevanje!

Ova kampanja je dio projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provodi ga konzorcij koji čine HELVETAS i NIRAS, u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centri civilnih incijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih KULT.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име