Fond solidarnosti prati potrebe porodica

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece „Duša djece“ za sedam godina rada finansirao je liječenje za više od 890 djece, za šta je izdvojeno oko 34 miliona KM.

Iz Fonda su za Srnu rekli da je u 2024. godini izdvojeno oko 6,5 miliona KM, dok su izdata 763 rješenja za liječenje i dijagnostiku u inostranstvu, a na liječenje je upućeno 327 nove djece.

U 2024. godini najveći iznosi od 100.000 do 500.000 KM uplaćeni su bolnicama u Njemačkoj, Turskoj i Francuskoj za liječenje onkoloških pacijenata, kao i za mališane koji se liječe od određenih rijetkih bolesti.

„Fond prati potrebe porodica kako bi adekvatno odgovorio na sve njihove finansijske izazove, uz racionalno i odgovorno upravljanje novcem svih koji izdvajaju za ovaj Fond. To nas obavezuje da naš rad bude transparentan kako ni u jednom trenutku ne bi poljuljali stečeno povjerenje javnosti“, naveli su iz Fonda.

Oni su zahvalili predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, na čiju inicijativu je i osnovana ova ustanova 1. januara 2018. godine, čime je sistemski riješeno jedno od najvažnijih pitanja kada je riječ o finansiranju liječenja djece u inostranstvu.

„Od početka rada, pa do danas, Fond solidarnosti je uvijek imao podršku Kabineta predsjednika, a i vozači predsjednika stavljeni su na raspolaganje kako bi djeca kojima je potrebna transplantacija bubrega u Bjelorusiji bezbjedno stigla do odredišta“, ukazali su iz Fonda.

Osvrćući se na nedavnu izjavu predsjednika Srpske da će, ako bude potrebno, pomoći da se starosna granica za liječenje sa 18 poveća na 22 godine, iz Fonda su naveli da je to tema koju je potrebno posebno razmotriti, jer bi to značilo i eventualnu izmjenu propisa prema kojem sada radi Fond.

Iz Fonda su rekli da je veoma bitno u javnosti stvoriti prostor za razgovor o zdravstvenim problemima djece i kako se može dodatno unaprijediti zdravstvena zaštita, te da su o tome u ovoj ustanova uvijek spreman da razmatraju.

Fond finansira dijagnostiku ili liječenje djece do 18 godine, i to onda kada su iscrpljene sve mogućnosti za liječenjem u zdravstvenim ustanovama koje sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske imaju potpisan ugovor u Srpskoj i Srbiji.

Iz Fonda napominju da refundiraju putne troškove do bolnice u inostranstvu i troškove smeštaja osobe koja je u pratnji djeteta.

„Primjetno je da se, nažalost, znatno povećao broj djece koja odlaze na dijagnostiku ili liječenje u inostranstvo, a posebno one koja se upućuju u inostranstvo radi dijagnostike“, napomenuli su iz Fonda solidarnosti.

Oni su naveli primjer da je lani bilo 167 rješenja za dijagnostiku, a u 2023. godini 141.

„Međutim, to ukazuje da je upravo zahvaljujući mogućnosti finansiranja dijagnostike u inostranstvu omogućeno da se rano postavi dijagnoza koja je neophodna kako bi se primijenilo adekvatno liječenje. Dakle, dostupnijom dijagnostikom se postiže pravovremena reakcija zdravstvenih radnika na zdravstveni problem djece“, istakli su iz Fonda solidarnosti.

Iz Fonda navode da su najčešći razlozi za upućivanje na liječenja u inostranstvu maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka i srca, a česti su i zahtjevi za slanje materijala za genetske analize u inostranstvo.

„Djeca su i u 2024. godini upućivana u klinike širom Evrope i svijeta, poput u Turske, Španije, Francuske, Njemačke, SAD, Italije, Austrije, Grčke, Češke, Poljske, Srbije i Hrvatske“, rekli su iz Fonda solidarnosti.

Kada je riječ o eventualnom proširivanju prava, iz Fonda su podsjetili da su u proteklom radu podzakonskim aktom dodatno precizirali ovu oblast i omogućili refundaciju putnih troškova, kao i troškova smještaja za roditelje.

„Prvobitno je bilo predviđeno isključivo finansiranje troškova liječenja i dijagnostike, kao i troškova smještaja jednog od roditelja u bolnici kao pratnje djeteta. Međutim, ova potreba prepoznata je još u pandemiji virusa korona kada su mnoge porodice zbog zatvaranja granica bile spriječene da dođu kući. Tada je Fond solidarnosti, uz saglasnost Upravnog odbora naše ustanove proširio prava i počeo da refundira putne troškove /avionske karte, troškove goriva/, kao i troškove smještaja u inostranstvu /ukoliko porodica pronađe adekvatan smeštaj, dakle, uz ugovor o zakupu/“, pojasnili su iz Fonda.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je izjavio da je ponosan na Fond za liječenje djece u inostranstvu i da će, ako bude potrebno, pomoći da se starosna granica za liječenje sa 18 poveća na 22 godine.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv