Fasade sa starih zgrada i dalje ugrožavaju prolaznike (foto)

Obrušavanje dijelova fasada zgrada na trotoare u Bijeljini je zabilježeno u šest slučajeva za proteklih 18 mjeseci, rekao je načelnik Komunalne policije u gradu Ratomir Draganić.

Riječ je o objektima vodotornja, jednom od bijeljinskih solitera, Vanekovom mlinu koji je spomenik kulture, dva objekta u neposrednoj blizini Gradske uprave i napuštenom objektu nadomak Gradskog parka.

Draganić je rekao da su to slučajevi obrušavanja sa fasada zgrada koje je Komunalna policija uočila i gdje je reagovala, a u njima, na sreću, nije bilo povrijeđenih lica.

"Nisu u našoj nadležnosti ni fasade ni krovovi zgrada, ali smo po zakonu obavezni da reagujemo u hitnim slučajevima ako je ugrožen život građana i po svakoj prijavi obrušavanja sa fasada mi izlazimo na lice mjesta da ga obezbijedimo", naveo je on, ističući da od vječitih pokušaja prebacivanja nadležnosti i odgovornosti građani nemaju nikakve koristi.

Prema riječima Draganića, Komunalna policija stalno ističe problem napuštenih domaćinstava u gradu, zarasla dvorišta u kojima se gomila komunalni otpad i legu zmije i pacovi, ali postoji i bojazan od rušenja dijelova ili cijelih tih objekata koji su u jako lošem stanju, a mnogi su uz trotoare.

"Nemamo zakon o ulasku u privatni posjed i niko nije ovlašten da angažuje neku građevinsku firmu da uđe na privatni posjed bez prisustva vlasnika i riješi problem koji postoji", rekao je on.

Draganić je pozvao sve narodne poslanike iz Bijeljine da zbog rješavanja ovog problema sa kojim se suočavaju brojne lokalne zajednice u Republici Srpskoj predlože donošenje zakona o ulasku u privatni posjed u Republici Srpskoj, po sistemu kakav imaju zapadne zemlje, SAD i Australija.

"Ako je objekat ruglo za grad i ugrožava bezbjednost trebalo bi angažovati najjeftiniju građevinsku firmu da uredi ono što je loše, a da se na ime tog održavanja stavi zabilješka na nekretninu i kada vlasnik dođe da je proda neće moći dok ne izmiri obavezu prema gradu. Tako to treba da bude, ali nažalost tako nije", naveo je Draganić.

Prema njegovim riječima, ništa bolja situacija nije ni kod brojnih spomenika kulture u Bijeljini koje papiri, procedure i tumačenja nadležnosti ne štite od zuba vremena i urušavanja.

Srn2019 2 13 1416786 6

Ispred Vanekovog mlina, spomenika kulture koji je u vlasništvu firme "Žitopromet", juče je postavljena žuta traka sa upozorenjem na opasnost od obrušavanja fasade, a sa ovim problemom nadležni se bore duže od decenije.

Draganić je rekao da je vlasniku naloženo da postavi zaštitnu mrežu preko cijele fasade sa čeone strane do trotoara, kako bi se očuvala bezbjednost građana.

On opisuje kako se Komunalna policija snalazila u nekim slučajevima kako bi zaštitila bezbjednost građana, pozivajući u pomoć vatrogasce i komunalalce da iz specijalnog vozila sa korpom obiju 15 metara kvadratnih fasade sa zgrade u Karađorđevoj ulici, u urbanom centru Bijeljine, nakon što se prethodno tri metra kvadratna obrušilo na trotoar.

Srn2019 2 13 1416786 2

Prema saznanju Draganića, jedan od objekata u neposrednoj blizini Gradske uprave, u narodu prozvan "kralj", biće uskoro srušen, nakon što se godinama dijelovi ove zgrade obrušavaju na trotoar.

"Opasnost od obrušavanja fasade" piše na žutoj traci kojom Komunalna policija obezbijedi ovakva mjesta, ali Draganić je naveo da nesavjesni građani ne poštuju ni upozorenja, nekada ih čak i unište ili uklone.

Žuta traka još je i ispred najstarijih bijeljinskih, takozvanih bijelih solitera, nakon što je pao čitav kvadratni metar fasade sa vrha jedne od zgrada, a potpučila se i fasada sa druge strane solitera.

Srn2019 2 13 1416786 1

"Ovdje je i definitivno baš ugrožena bezbjednost građana, zbog čega je Komunalna policija naložila predsjedniku Zajednice etažnih vlasnika da to što prije bude sanirano", naveo je Draganić.

On je u ovom slučaju pohvalio savjesnost stanara koji su sa terase na desetom spratu, na ogromnoj visini, uspjeli da obiju sporni dio fasade, kako bi zaustavili njeno obrušavanje.

Načelnik Komunalne policije u Bijeljini Ratomir Draganić zaključuje da će žuta traka sa ovog mjesta biti uklonjena, ali da su ovakva rješenja samo privremena i ne rješavaju problem oronulih i decenijama neodržavanih fasada i zgrada u gradu.

Izvor: ntvarena.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име