Mobiteli su “slabići”. Najviše vole sobne temperature koje su i nama ugodne. Pametnim telefonima je sasvim svejedno je li 20 ili 23 Celzijusovih stepeni. Ali kada nam temperature postanu neugodne, tehnologija takođe nailazi na probleme.
Ako pogledate priručnik, primjera radi za iPhone, pronaći ćete važne informacije o temperaturi: “iPhone je dizajniran za temperature okoline između 0°C i 35°C tokom rada. Ako se mobitel koristi izvan preporučenih temperaturnih raspona može oštetiti iPhone.”
To znači da treba biti oprezan s njemačkim zimama, jer temperatura brzo može pasti ispod nule. Uprkos tome, na skijaškim stazama, božićnom sajmu ili čak u nedjeljnoj šetnji još uvijek svako malo izvadite mobitel.
Baterije mobitela se brže prazne
Ne morate odmah paničariti ako zimi kada su niske temperature fotografišete mobitelom ili razgovarate s prijateljima na WhatsAppu. Mobiteli se ne može odmah oštetiti. Ipak, trebate imati na umu problem hladnoće i zaštititi svoj mobitel najbolje što možete.
Ono što priručnici takođe ističu: baterija ne traje tako dugo po hladnom vremenu. Vozači e-automobila odjednom imaju osjetno manji domet i korisnici mobitela moraju ga češće puniti. Uzrok su hemijski procesi u bateriji koji teku sporije kada je hladna.
Povećava se unutrašnji otpor, što uzrokuje veću potrošnju energije. Na kraju to čak može dovesti do kolapsa napona i konačno brzog pražnjenja, što znači da se mobitel naglo ugasi.
Međutim, uređaj obično nije pokvaren. Apple piše “Korištenje iOS ili iPadOS uređaja u vrlo hladnim uslovima izvan radnog raspona može uzrokovati gašenje uređaja. U toplijem okruženju trajanje baterije će se vratiti u normalu.”
Može se dogoditi da se vaš mobitel isključi iz predostrožnosti kako ne bi došlo do oštećenja.
Budite oprezni s ciklusom hladno-toplo
Takođe važno prema priručniku za iPhone: “Ne izlažite iPhone naglim promjenama temperature vazduha ili vlažnosti.”
Šta to znači za vas: Ako ste bili vani s mobitelom na hladnoći, nemojte ga nositi ravno u pregrijanu dnevnu sobu.
Brza promjena temperature može uzrokovati stvaranje kondenzacije, što može oštetiti mobitel i dovesti do kratkog spoja ili korozije unutar njega.
Šta možete učiniti? Najbolje je ostaviti mobitel u džepu jakne kada dođete iz hladnoće u topli dom. Telefon takođe možete staviti u hodnik i ostaviti ga tamo 30 do 60 minuta. Ulazni prostor obično nije tako grijan kao dnevni boravak ili kuhinja.
Ako se na uređaju već stvorila kondenzacija, obrišite ga krpom od mikrovlakana koja ne ostavlja dlačice. Ni u kojem slučaju mobitele ne fenirajte niti ih stavljajte na grijalicu da se osuše, prenosi “Fenix-Magazin“.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: Fenix magazin