U Institutu za javno zdravstvo RS objavili su Uputstva za postepeno ublažavanje mjera.
Rad u Visokoškolskim ustanovama bi trebao da izgleda ovako:
– Završiti školsku godinu putem on line formata, za sve metodske jedinice koje obuhvataju vizuelni efekat uraditi video linkove i učiniti dostupnim svim studentima.
– Ukoliko postoji potreba da se neke metodske jedinice predstave vizuelno, a nema mogućnosti predstavljanja putem video linka, planirati ove aktivnosti za posljednje dvije nedjelje juna ili u prvoj nedjelji jula, ukoliko epidemiološka situacija to bude dozvoljavala.
– Planirati rokove za ispite prema Uredbi o dopuni Zakona o visokom obrazovanju i sa zakonski određenim brojem rokova. Ukoliko postoji mogućnost ispiti se mogu organizovati i na druge načine.
– Donijeti uputstva na nivou univerziteta i fakulteta o organizaciji i izvođenju ispita na druge načine.
– Kada se organizuju ispiti sa kontaktom, uključujući i prijemne ispite za upis studenata, neophodno je sprovoditi mjere: dezinfekcija ruku na ulazu u prostore, fizička distanca od dva metra, sa smještajem studenata u svaki drugi red i u svaku treću klupu, sa upotrebom maski za studente i nastavnike, mjere lične i respiratorne higijene,
– Pooštrena higijena svih prostorija, obavezna dezinfekcija prostora i površina u skladu sa preporukom Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Uputstvo za postepeno ublažavanje mjera u Vrtićima:
Prije početka rada neophodno je izvršiti čišćenje i dezinfekciju kompletnog prostora, površina, igračaka, kreveta i dr.
– Kod dolaska, svakodnevno se vrši jutarnja trijaža djece vezano za respiratorne simptome bolesti i mjerenje temperature (bezkontaktni toplomjer) od strane zaposlenih vaspitača.
– Djeca sa respiratornim simptomima, ili ako neko od članova porodice ima respiratornu infekciju, se ne primaju u vrtić, do ozdravljenja.
– Na ulazu u vrtić mora da stoji kutija sa dezinfekcionim sredstvom označena za dezinfekciju obuće pri ulasku u vrtić.
– Vrši se obavezna dezinfekcija vrata, kvaka, podova i sanitarnih čvorova dva puta dnevno, po potrebi i češće.
– Zaposleno osoblje, uključujući i osoblje za pripremu i podjelu obroka, treba koristiti ličnu zaštitnu opremu (radna uniforma, maska, rukavice) uz redovno provođenje mjera respiratorne, lične i kolektivne higijene.
– Zaposleni stavljaju maske nakon ulaska u vrtić a rukavice nakon pranja ruku kod dolaska u vrtić. Kada se skinu, iste se ne smiju koristiti ponovo. Upotreba maske i rukavica ima svoju funkciju tri do četiri časa, nakon čega se vrši skidanje i odlaganje u namjenske kese postavljene u kante sa poklopcem koje će biti izvan doticaja djece i obilježene za tu namjenu. Ukoliko dođe do oštećenja ili onečišćenja maske i rukavica, iste se odmah mijenjaju.
– Pranje ruku djece organizuje se svaki sat vremena, po potrebi i češće.
– Odmah po dolasku djecu razmještati po sobama i grupama, uz maksimalno moguće razrjeđenje smještaja i boravka (maksimalno 10 djece u jednoj grupi).
– Igre i rad sa djecom se trebaju organizovati u manjim grupama i sa što većim boravkom izvan vrtića, u dvorištu.
– Poštovanje mjera fizičke distance roditelja i zaposlenih pri dolasku i odlasku djece, te obavezna upotreba maski i rukavica kod zaposlenih i kod roditelja prilikom dolaska/odlaska u/iz vrtića.
– Pooštriti higijenske mjere u procesu pripreme, transporta i podjele hrane, uz pojačan inspekcijski nadzor.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com