DR NOVAKOVIĆ: Karcinom dojke je najčešće maligno oboljenje koje se javlja kod žena – izuzetno je bitna prevencija i redovni pregledi (video)

 Karcinom dojke je najčešća maligna bolest ženske populacije, a u rijetnim slučajevima javlja se i kod muškarca. Oktobar koji je već iza nas, je mjesec u toku kojeg se širom svijeta promoviše borba protiv karcinoma dojke. O ovoj aktuelnoj temi razgovaramo sa dr Đokom Novakovićem, specijalistom opšte hirurgije Javne zdravstvene ustanove bolnica Sveti Vračevi Bijeljina.

“Karcinom dojke je najčešće maligno oboljenje koje se javlja kod žena. Međutim, kao i svako oboljenje, tako i karcinom dojke, ako se na vrijeme otkrije, dijagnostikuje i krene u samo liječenje, ono je veoma uspješno, čak negdje do 90%. Na koji način žene motivisati da krenu na pregled dojke? Pa osnovno jeste da trebamo, putem medijama, što više da radimo na promociji zdravlja žena i pričamo o bolestima dojke. Zatim, potrebno je ženama ukloniti strah od pregleda dojke, jer mi živimo u takvim sredinama gdje je još zastupljen prvenstveno strah kod žena da odu ljekaru, ali isto tako mogu reći i sramota da se otkrije neko oboljenje. Zbog toga one izbjegavaju da odu doktoru i onda zakasne sa odlaskom kod ljekara, kada je već uznapredovao sam karcinom dojke. Takođe, bitna je podrška porodice, lokalne zajednice i cijelog društva. Putem portala možemo da motivišimo žene na razne načine da odu na sam pregled dojke, kao i obilježavanjem važnog datuma, kao što je i sam mjesec oktobar – mjesec borbe protiv karcinoma dojke”, rekao je dr Novaković za portal Dešavanja u Bijeljini.

Prvi korak kod pregleda dojki jeste samopregled kod kuće.

“U okviru tog samopregleda imaju dva koraka koje žena može u svojoj kući da obavi. Prvi korak jeste inspekcija – žena to radi ispred ogledala, gdje prati izgled dojke, kožu, kako izgleda na samoj dojci, da li postoje određene asimetrije u dojkama, zatim izgled bradavica i bilo što od toga ako uoči, to će biti neki alarm da se javi samom ljekaru. Drugi korak prilikom pregleda dojke jeste samopregled, odnosno palpacija koju ona vrši. Najlakši način da se uradi palpacija jeste prilikom tuširanja. Tada je potrebno da žena svoju dojku “ispipa” i da vidi da li negdje postoji neki čvor ili bilo kakva promjena koja je njoj sumnjiva, ali uz palpaciju dojke je neophodno palpirati i akselarne jame. Sljedeći korak jeste ljekarska ordinacija. Ako žena uoči bilo kakvu promjenu na samoj dojci, ona bi trebala da se javi ljekaru. Prvi pregled u ljekarskoj ambulanti jeste inspekcija, sljedeći korak jeste palpacija – palpiranje obje dojke, obje pazušne jame i dopunjavamo sa dijagnostičkom procedurom, odnosno ultrazvuk, mamografija i CT ili magnet dojke”, objasnio je dr Novaković i naveo da se u slučaju promjene radi biopsija, pa se dalje postupa u zavisnosti od rezultata.

Do 30 godine, radi se ultrazvuk zbog gustine tkiva dojke koje je tada gušće, a mamografija se radi poslije, jer gustina tkiva može da sakrije promjene mamografiji do 30-te godine.

“Što se tiče statistike vezane za karcinom dojke, evropska statistika pokazuje da godišnje oboli oko 350.000 žena od karcinoma dojke, što je negdje oko 13% svih malignih bolesti od kojih oboli naša populacija. Smrtnost u Evropi je negdje oko 7% od ukupnog broja smrtnosti od malignih bolesti. Na globalnom načinu nivou, smrtnost je negdje oko 680.000 žena na godišnjem nivou umre od karcinoma dojke i sama smrtnost zavisi od stepena razvoja zemalja i regiona u kome se javlja – gdje je niži stepen razvoja je veći procenat smrtnosti, a kod onih zemalja gdje je viši stepen razvoja, imaju manji stepen smrtnosti od karcinoma dojke. Što se tiče povećavanja broja novooboljelih, on se konstantno povećava. Razlogmože biti način života koji je zastupljen trenutno, stresne situacije, ishrana, unošenje veće količine životinskih masti, šećera, pušenje, alkohol… sve su to određeni faktori na koje mi možemo uticati, ali jednostavno ne utičemo dovoljno i dovodi do povećanog broja novooboljelih od karcinoma dvojke”, kaže dr Novaković za portal Dešavanja u Bijeljini.

Prema riječima doktora Novakovića, bijeljinska Bolnica ima dobre uslove po pitanju liječenja raka dojke. Posjeduju hiruško-onkološku ambulantu na čijem čelu je dr Siniša Maksimović. Njihovi onkolozi i hiruzi svoj posao obavljaju savjesno i požrtvovano.

“U našoj hirurško-onkološkoj ambulanti ne postoji lista čekanja, sve žene dolaze na zakazani pregled kada uoče bilo kakvu promjenu na dojci. Zatim, u okviru Bolnice možemo da sprovedemo sve dijagnostičke procedure – od ultrazvuka, mamografije, magneta, CT, otvorene hiruške biopsije, promjene na dojci, zatim korbiopsije i u skorije vrijeme uvešće se i ultrazvučna biopsija dojke iglom. Ono što je bitno istaći je da nijedna od ovih metoda nije bolna i žene trebaju da imaju svijest da bi trebale da se jave na vrijeme ljekaru. Uspješnost samog liječenja zavisi, naravno, od stepena kada je sama bolest otkrivena. Kod žena kod kojih je na vrijeme otkrivena bolest, gdje se nije još raširila bolest, tad je liječenje uspješno, do 90% je uspješnost liječenja. Kod onih kod kojih se zakasnilo za postavljanje dijagnoze, nisu se na vrijeme javile, zatim došlo je do pojave metastaza na nekim drugim organima, tu se znatno smanjuje procenat uspješnosti liječenja. Osnovno jeste preventiva, da se žene na vrijeme jave da bi bilo uspješno samo liječenje”, rekao je dr Novaković.

Ukoliko dođe do operativnog procesa, žene su obavezne da nakon toga obavljaju redovne kontrole.

“Te redovne kontrole, u prvih pet godina, se obavljaju na tri do šest mjeseci. U sklopu redovnih kontrola, imamo sam pregled koji se obavlja u našoj ambulanti, zatim imamo dopunu dijagnostike ultrazvuka, mamografija koja se radi jednom godišnje i eventualno kod nekih osoba kod kojih imamo sumnju da postoji mogućnost recidiva, možemo da uključimo i magnet ili CT. Nakon pet godina su kontrole jednogodišnje. Bitno je i savjetovalište, pogotovo kod žena kod kojih dolazi do radikalne mastektomije, kada se dojka u potpunosti odstrani, to je velika emocionalna trauma za samu ženu, i tu je veoma bitna podrška i porodice i društva da bi se ta žena što prije vratila svojim redovnim aktivnostima da se ne osjeća odbačeno u samom društvu”, zaključio je dr Novaković za portal Dešavanja u Bijeljini.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име