Dr Goran Maksimović: Bolnica Bijeljina obilježava 26. mart – Ljubičasti dan, Svjetski dan podrške oboljelima od epilepsije

“Ljubičasti dan“, Svjetski dan podrške oboljelima od epilepsije, obilježava se svake godine 26. marta s ciljem podizanja svijesti, rušenja stigme i pružanja podrške osobama koje žive s epilepsijom i njihovim porodicama.

Epilepsija je jedna od najčešćih hroničnih neuroloških bolesti, koju karakterišu ponavljani epileptični napadi. Uzroci nastanka su različiti – od moždanih udara, povreda glave, tumora i infekcija centralnog nervnog sistema kod odraslih, do genetske predispozicije.

Prema procjenama, širom Evrope od epilepsije boluje oko 6 miliona osoba, dok se svake godine dijagnostikuje 300.000 novih slučajeva. U Republici Srpskoj registrovano je oko 6.000 oboljelih.

Bolnica “Sveti Vračevi“ u Bijeljini aktivna u dijagnostici i liječenju epilepsije

U JZU Bolnica “Sveti Vračevi“ Bijeljina kontinuirano se radi na unapređenju dijagnostike i liječenja epilepsije, kao i na smanjenju predrasuda i što boljem razumijevanju ove bolesti.

Načelnik Odjeljenja za neurologiju, dr Goran Maksimović, naglašava važnost pravovremene dijagnostike i primjene savremenih metoda liječenja.

“Da bi se tačno postavila dijagnoza, potreban je detaljan neurološki pregled i obrada pacijenta. Najvažnija je temeljna anamneza, odnosno utvrđivanje uzroka epileptičnog napada i isključivanje svih drugih mogućih uzroka. Dodatne dijagnostičke metode uključuju CT, MRI, MR angiografiju i EEG. EEG se koristi za potvrdu dijagnoze epilepsije i određivanje tipa epileptičnog napada“, istakao je dr Maksimović.

Liječenje i saradnja sa drugim ustanovama

Većina pacijenata se liječi i kontroliše ambulantno, dok se samo manji broj hospitalizuje, obično u slučajevima prvog napada, statusa epileptikusa ili kod pogoršanja stanja kod pacijenata sa farmakorezistentnom epilepsijom.

“Pacijenti sa nedovoljno jasnom kliničkom slikom i farmakorezistentnom epilepsijom upućuju se na dodatna ispitivanja u Kliniku za neurologiju UKC Banja Luka ili Klinički centar Beograd. Takođe, kod pacijenata sa psihičkim pogoršanjem, pojavom depresije ili psihoze, često sarađujemo sa psihijatrima“, dodao je dr Maksimović.

Prva pomoć pri epileptičnom napadu – Kako pravilno reagovati?

Dr Maksimović posebno naglašava važnost pravilnog pružanja pomoći osobama koje imaju epileptični napad:

-Ne paničite! Većina napada završava za dvije do tri minute. Ako traje duže, potrebno je odmah pozvati ljekara.

-Spriječite povrede. Postavite osobi jastuk ili neki mekani predmet ispod glave.

-Postavite osobu u bočni položaj. Na boku je manja opasnost da sadržaj iz usta dospije u pluća.

-Ne stavljajte ništa u usta! To može izazvati dodatne povrede i ugroziti disajne puteve.

-Ne pokušavajte prekidati napad sputavanjem. Sputavanje kontrakcija može prouzrokovati dodatne povrede.

-Održavajte umirujući ton i atmosferu. Nakon napada, osoba može biti dezorijentisana i zbunjena.

“Najvažnije je sačuvati prisebnost i pravilno reagovati. Nikada ne pokušavajte da stavite predmete u usta osobe koja ima napad, jer to može izazvati ozbiljne povrede’, upozorava dr Maksimović.

Bolnica “Sveti Vračevi“ poziva sve građane da se edukuju o epilepsiji i pomognu u borbi protiv stigme i diskriminacije, jer podrška i razumijevanje mogu učiniti mnogo za oboljele i njihove porodice.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com