Osim prva dva broja „Oslobođenja“, u malom štamparskom pogonu u Donjoj Trnovi, izrađivani su i štamparski materijali, čak i knjige, koje su rasturane ne samo na oslobođenoj teritoriji, već i u okupiranim gradovima.
Spomen – kuća lista „Oslobođenje“, danas, sedamdeset i šest godina kasnije, izgleda prilično ruinirano i zapušteno. U međuvremenu je dva puta renovirana i popravljana, ali se danas stiče utisak da su svi digli ruke od nje. Zidovi su ispucali, okolo je drveće i korov, tako da se stiče utisak da je prepuštena zubu vremena.
Kuća u Donjoj Trnovi priipadala je Lazaru Joviću, koji je poginuo tokom Drugog svjetskog rata. U ovoj kući jedno vrijeme su boravili revolucionari: Avdo Humo, Rodoljub Čolaković i Hasan Grabčanović. U naletu zloglasne SS Handžar divizije, 1943. godine, sve okolo je popaljeno, samo je ostala netaknuta ova kuća.
Nedaleko od kuće, u potoku, tih ratnih godina, tokom Drugog svjetskog rata, iskopana je baza u kojoj je bila montirana velika drvena kaca i u njoj je Rodoljub Čolaković pisao tekstove. Partizani su se plašili upada neprijateljskih diverzanata, iako je tada to bila slobodna teritorija, te su koristili sve mjere predostrožnosti.
Mještani Donje Trnove i danas ponosno čuvaju slobodarsku tradiciju i znamenja. Nedaleko od ove kuće nalazi se i Spomenik poginulim borcima Istočne Bosne i Srema. U spomen – kosturnici sahranjeni su posmrtni ostaci 1.167 partizanskih boraca iz svih krajeva bivše Jugoslavije.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com