DONJA TRNOVA: Spomen kuća ratnog lista ''Oslobođenje'' (foto)

Prije sedamdeset i šest godina u ovoj kući u Donjoj Trnovi štampan je prvi broj ratnog lista „Oslobođenje“. Prvi broj „Oslobođenja“ odštampan je 30. avgusta 1943. godine, dok je drugi broj odštampan sa naznakom „septembar 1943“. Prve članke za list pisali su i redigovali njegovi pokretači, članovi Pokrajinskog i Oblasnog komiteta KPJ, a prvi grafičari „Oslobođenja“ bili su Slobodan Narančić, Josif Romano, Pero Grinfelder, Boško Fišer i Vlasto Milosavljević. Glavu lista izradio je u drvetu Tomaš Perović, tada član Agitpropa Oblasnog komiteta.

Osim prva dva broja „Oslobođenja“, u malom štamparskom pogonu u Donjoj Trnovi, izrađivani su i štamparski materijali, čak i knjige, koje su rasturane ne samo na oslobođenoj teritoriji, već i u okupiranim gradovima.

Spomen – kuća lista „Oslobođenje“, danas, sedamdeset i šest godina kasnije, izgleda prilično ruinirano i zapušteno. U međuvremenu je dva puta renovirana i popravljana, ali se danas stiče utisak da su svi digli ruke od nje. Zidovi su ispucali, okolo je drveće i korov, tako da se stiče utisak da je prepuštena zubu vremena.

kuca oslobodjenje donja trnova3

Kuća u Donjoj Trnovi priipadala je Lazaru Joviću, koji je poginuo tokom Drugog svjetskog rata. U ovoj kući jedno vrijeme su boravili revolucionari: Avdo Humo, Rodoljub Čolaković i Hasan Grabčanović. U naletu zloglasne SS Handžar divizije, 1943. godine, sve okolo je popaljeno, samo je ostala netaknuta ova kuća.

spomen ploca donja trnova oslobo

Nedaleko od kuće, u potoku, tih ratnih godina, tokom Drugog svjetskog rata, iskopana je baza u kojoj je bila montirana velika drvena kaca i u njoj je Rodoljub Čolaković pisao tekstove. Partizani su se plašili upada neprijateljskih diverzanata, iako je tada to bila slobodna teritorija, te su koristili sve mjere predostrožnosti.

Mještani Donje Trnove i danas  ponosno čuvaju slobodarsku tradiciju i znamenja. Nedaleko od ove kuće nalazi se i Spomenik poginulim borcima Istočne Bosne i Srema. U spomen – kosturnici sahranjeni su posmrtni ostaci 1.167 partizanskih boraca iz svih krajeva bivše Jugoslavije.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име