– Reforma visokog obrazovanja slijedi. Zakon će biti što prije donesen. Diplome stečene na privatnim fakuletetima biće provjerene. Javno je to poručio lider SNSD-a i član Predsjedništva BIH.
''Negativna praksa s privatnim fakultetima nas tjera da uđemo u preispitivanje do sada uradjenog, prije svega, diploma koje su se dobijala za malo novca i nekoliko dana, a koje su puštale viokoškolske ustanove, moraće se ući u gradaciju'', rekao je lider SNSD-a Milorad Dodik.
Javna tajna da brojne visokoškolske ustanove imaju legalnu dozvolu za rad, ali nelaglno izdaju diplome.
S porastom broja obrazovnih ustanova, čiji standardi i kvalitet rada su upitni, povećale su se i mogućnosti za falsifikovanje diploma, ne tražeći nikakvo znanje, osim novca. I nikom ništa.
''Neophodnuo je ući u reormu oslobođenu od nepotizima i prilagoditi samo onom što jeste, a to su kadrovi koji se mogu nositi na globalnom nivou'', kaže Dodik.
Velika su očekivanja i pojedinih opozicionara koji su pokrenuli priču o lažnim diplomama. Jelena Trivić, poslanik PDP, poručuje da se mora preći na konkretne radnje koje će za epilog imati javno objevljivanje lažne diplome, koje su poslužile za dobijanje posla u javnom sektoru.
''Ne mislim da je rješenje u zatvaranju fakulteta ukoliko bi se pokazao veći uzorak onda se treba utvrditi odgovornost lica koja su tako nešto učinila, diplome ne smiju biti tajna i trebaju biti stavljenje na uvid građanima ko je gdje studirao, završio fakultet, mjesto i datum sticanja diplome'', kaže Trivićeva.
Na dva javna univerziteta u Republici Srpskoj, u Banjaluci i u Istočnom Sarajevu postoje 34 fakulteta, dok privatnih fakulteta i visokih škola trenutno ima više od 15. Posljednjih godina primjetan je pad broja studenata koji se upisuju na državne univerzitete.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtvbn.com