Djeca od dvije godine koja dnevno provode i više od tri časa gledajući TV ili se igrajući na tabletu, u kasnijem životnom periodu su manje fizički aktivna.
Istraživanje u kojem je učestvovalo 500 djece otkrilo je kako se navike djece zbog uticaja ekrana mijenjaju.
Ona djeca koja su više od tri časa dnevno sjedila pred ekranom, već do pete godine su bitno manje fizički bila aktivna nego njihovi vršnjaci.
Zdravije navike
Svakog dana sjedili su 40 minuta više od vršnjaka, a do početka škole već su tokom sedmice sjedili četiri časa više od druge djece. Svjetska zdravstvena organizacija ograničava boravak pred ekranom za djecu u starosti od dvije do pet godina na čas ili manje dnevno, kako bi kasnije imala zdravije navike.
Jedno istraživanje kaže da mala djeca u prosjeku provode dva i po časa dnevno gledajući različite ekrane. Najčešće gledaju TV.
Djeca koja su provodila oko tri časa pred ekranom kada su imala dvije godine, kasnije su u prosjeku bila 30 minuta manje aktivna od vršnjaka kada je riječ o lakšoj te 10 minuta manje kada je riječ o umjerenoj fizičkoj aktivnosti. Takvo ponašanje dovelo je do sjedilačkog načina života u kasnijem periodu, piše Avaz.
Moguća šteta
Pedijatri upozoravaju da bi roditelji trebali ograničiti djeci upotrebu telefona za stolom te u spavaćoj sobi kako bi izbjegli moguću štetu zbog dugih časova pred ekranima. Takođe, djeca trebaju imati pauze između gledanja sadržaja najmanje svaka dva časa.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srpskainfo.com