Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan pismenosti, čiji je cilj da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva.
UNESKO je 17. novembra 1965. godine proglasio 8. septembar Međunarodnim danom pismenosti, a prvi put je obilježen 1967. godine.
Svake godine na ovaj dan UNESKO podsjeća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou.
Približno 775 miliona odraslih ima problem s nedostatkom minimalne pismenosti. Jedna od pet odraslih osoba je nepismena, a dvije trećine tog broja čine žene. Čak 60,7 miliona djece ne pohađa školu, a još mnogo njih pohađa je neredovno ili prekine školovanje.
Prema UNESKO “Izvještaju o globalnom praćenju obrazovanja za sve”, južna i jugozapadna Azija imaju najnižu stopu pismenosti za odrasle (58,6 posto), a prate ih supsaharska Afrika (59,7 posto) i arapske države (62,7 posto).
Države s najnižom stopom pismenosti u svijetu su Burkina Faso (12,8 posto), Niger (14,4 posto) i Mali (19 posto). Ovaj izvještaj pokazuje jasnu povezanost između nepismenosti i izuzetno siromašnih država, te između nepismenosti i predrasuda o ženama.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: bhrt