Uz ekran, procesor i memoriju, kvalitet kamere jedan je od najznačajnijih elemenata na koje obraćamo pažnju kad kupujemo novi telefon.
Specifikacije kamere jedna su od ključnih karakteristika svakog modernog pametnog telefona. Ako želite uređaj sa kamerom na koju možete računati, provjerite ovih sedam ključnih stavki.
1) Kamere i veličine senzora
Često se misli kako više megapiksela (MP) automatski znači bolje fotografije, ali to nije uvijek tačno. Jedina veza između MP i stvarnih fotografskih mogućnosti je količina detalja koje objektiv kamere može da uhvati.
Objektiv sa više megapiksela može da uhvati više detalja, što je posebno vidljivo prilikom zumiranja ili ispisa velikih fotografija. Osim rezolucije, veličina senzora, kvalitet objektiva i softver za obradu slike takođe igraju važnu ulogu.
Kvalitetan objektiv sa većim senzorom i manjom rezolucijom može nadmašiti onaj sa većom rezolucijom i manjim senzorom, naročito pri slaboj svetlosti.
Koliko bi MP trebalo da imati vaš pametni telefon? Ne manje od 12, pri čemu svakako treba voditi računa i o veličini senzora, ali i kvalitetu. Među najboljima su Zeiss, Sony i Leica. Što se softvera za obradu slika tiče, predvodnici su Apple, Google i Samsung.
2) Optička stabilizacija slike (OIS)
Ako je ikako moguće, OIS je funkcija koju morate imati, zato što pomaže u suzbijanju manjih pokreta prilikom snimanja fotografija ili videozapisa.
Stabilizacija slike funkcioniše pomjeranjem kamere kako bi se kompenzovalo eventualno podrhtavanje tokom snimanja.
Bez OIS-a moraćete da budete precizni kako biste izbjegli mutne fotografije, što možda nije uvijek moguće, naročito pri zumiranju ili noću.
Alternativa OIS-u je digitalna ili softverska stabilizacija (takođe poznata kao digitalna ili elektronska stabilizacija slike), koja nije podjednako dobro rješenje.
3) Više objektiva kamere
Jednostavno rečeno, bolje je imati više sočiva nego manje, jer to omogućava snimanje najboljih fotografija u različitim stilovima i uslovima.
Pametni telefon bi trebalo da ima najmanje dva sočiva: široko i ultraširoko. Ako ima i teleobjektiv, to je poželjan bonus.
Ultraširoki objektiv neophodan je za pejzažnu fotografiju ili kad god treba da stane što više toga u kadar, a telefono za portrete i snimke glave.
4) Podrška za visoki dinamički raspon (HDR)
Funkcija HDR kombinuje slike različitih nivoa ekspozicije u jednu, dobro uravnoteženu fotografiju, piše sajt Make Use Of. Osmišljen je kako bi pomogao u snimanju slika sa više detalja i tačnosti boja, posebno u zahtevnim uslovima, poput snimanja fotografija zalaska Sunca.
Bez HDR-a, fotografije snimljene u zahtijevnim svjetlosnim uslovima mogu biti preeksponirane ili nedovoljno nedovoljno eksponirane, što dovodi do gubitka detalja.
5) Podrška za format RAW
Kada snimite sliku kamerom pametnog telefona, ona vrši određenu pozadinsku obradu. Prilagođava različite aspekte slike, poput svjetlosti, boja i još mnogo toga, kako bi bila spremna za dijeljenje odmah.
Ako hoćete ozbiljne fotografije i veću kontrolu nad postupkom uređivanja uz najviši mogući kvalitet slike, morate da imate pristup formatu RAW. On sadrži više detalja nego formati kao što je JPG, a omogućava i veću fleksibilnost za naknadnu obradu.
6) Mogućnosti zumiranja
Mogućnosti zumiranja ključan su aspekt koji treba uzeti u obzir pri odabiru kamere pametnog telefona, jer uveliko utiču na kvalitet fotografija koje možete snimiti iz daljine.
Postoje dve vrste zumiranja: digitalno i optičko. Optički zoom je bolji jer koristi sočiva fotoaparata, što dovodi do boljeg kvaliteta. Nasuprot tome, digitalni zoom „reže“ sliku i povećava izrezani dio, što smanjuje kvalitet.
Optički zoom obično je ograničen na do 5x, dok digitalni može ići i do 100x.
7) Podrška za noćni način rada
Većina standardnih kamera pametnih telefona bori se sa fotografijom pri slabom osvjetljenju. Za najbolje rezultate u uslovima slabog osvetljenja, neophodna je podrška za noćni način rada.
Uz ovu funkciju slike snimljene u mračnim uslovima i dalje bi trebalo da budu detaljne i da imaju pravu ekspoziciju. Takođe je korisna pri fotografisanju u zatvorenom prostoru, kada nema dovoljno svjetla u prostoriji, ili pod vještačkom rasvjetom.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: B92.net