Ko koga magarči?
Ko koga magarči na lokalu i u rukovodstvu stranaka i ko će politički preživjeti naredne mjesece i oktobarske izbore?
Hoće li korona virus uticati na izborni rezultat?
Nedavni događaji koji su naglavačke izokrenuli političku scenu u Bijeljini nisu počeli baš tako nedavno i samo su vrhunac zakulisnih igara između glavnih bijeljinskih političkih aktera. Pored već poznatih korektnih odnosa gradonačelnika Bijeljine i, doskora, jednog od glavnih ljudi u SDS-u Miće Mićića sa de fakto predsjednikom Republike Srpske i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, što je rezultiralo dobro poznatim događajima, javnosti Bijeljine je postalo jasno da i prvi čovjek zakonodavne grane u gradskoj vlasti pokušavao da se približi Dodiku.
Markovićev knez Ćorić
Pokušaji Slaviše Markovića u tom pravcu trajali su više od godinu dana, ali bili su otežani činjenicom da je član stranke koju Dodik možda ne podnosi možda i više od doskora Mićićevog SDS-a, ali i zato što je, u nemogućnosti da dođe direktno do Dodika, izabrao posrednika u liku bijeljinskog SNSD-ovog kneza Nedeljka Ćorića, koji, na Markovićevu žalost, ne stoji dobro kod Dodika.
To ćaskanje je na kraju krunisano potpisivanjem koalicionog sporazuma Ćorić-Marković što je, ne samo, izazvalo dodatni politički haos na semberskoj političkoj pijaci, nego i veliki potres u PDP-u. Čak se osjetilo i u njihovom odnosu sa SDS-om koji je odmah tražio da se PDP prema tom sporazumu postavi kao što su se oni postavili prema Mićićevom sporazumu sa Dodikom.
Marković remeti planove Dodik-Mićić
Tako se i dogodilo, a Marković je, posle prvobitnog kočoperenja, privremeno podvio rep, čekajući sljedeću priliku da uz pomoć svog kafanskog druga, poremeti Dodik-Mićićeve planove. Naravno, za razliku od Šarovića, Borenović nije sebi dozvolio luksuz da izbaci Markovića, jer je svjestan da bi to znatno oslabilo PDP, pa je, vjeran praksi PDP-a, prividno udario packu Markoviću, ne zatvarajući vrata mogućnosti da prije ili posle izbora u Bijeljini ponovi scenario iz Teslića u kojem PDP i SNSD odavno čine skupštinsku većinu, a planove im jedino kvari žilavi SDS-ov načelnik opštine Milan Miličević koji je preživeo referendum o opozivu.
Da li je taj sporazum zapravo Ćorićev odgovor i pokazivanje zuba njegovom velikom šefu?
Činjenica je da se Ćorić, za razliku od svojih prethodnika, prilično dugo i odlično održava na mjestu predsjednika Gradskog odbora i da u Skupštini Bijeljine ima odane odbornike, pa je zbližavanjem sa Markovićem pokazao Dodiku da želi više uticaja u SNSD-u, ali i da se Semberijom ne širi samo korona virus, već i virus soliranja na političkoj sceni bez podrške vrhova stranaka.
Ćorićev i Markovićev virus ''dr Zlatko Maksimović''
Ćorić, kao i Marković očigledno pati i od virusa „dr Zlatko Maksimović“, odnosno, nestrpljivosti da što prije sjedne u Mićićevu fotelju, pa bi da poprijeko i na silu izgura svoju kandidaturu i podršku od Dodika za to.
Za sada je „samo“ predsjednik gradskog odbora SNSD-a sa najviše samostalnosti od svih predsjednika gradskih odbora kome čak ni Dodik ne smije ništa, uprkos riječima sa skupštinske govornice.
Ćorić kao Dodik?
Da li je predaleko gledanje u budućnost reći da Ćorić možda sebe vidi kao Dodikovog nasljednika, umjesto previše „mekanog i kulturnog“ Radojičića? Naizgled mali događaj, kakav je potpisivanje koalicionog sporazuma između dva lokalna političara, izazvao je i previše posljedica u čitavoj Republici.
Nažalost, bitan činilac na političkoj sceni Semberije, kao i u većem dijelu svijeta, biće i korona virus.
Ko će koga ''namagarčiti''?
Kako će se ko snaći u ovoj situaciji, kakva je sudbina nove Mićićeve stranke, da li će lokalni politički PDP-SNSD knezovi nastaviti da pokušavaju da ''namagarče'' Dodika i Mićića, da li će SDS pod rukovodstvom Tomice Stojanovića uspjeti da zadrži svoj dio uticaja koji je imao sa Mićićem, ostaje nam da se vidi?
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com