Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima blizu 73 dolara, jer je najava kineskih podsticaja ekonomiji prevagnula nad sniženim procjenama vodećih proizvođača o rastu potražnje ove i naredne godine.
Na londonskom tržištu cijena barela poslije podne bila je viša za 74 centa u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 72,93 dolara. Gotovo isto povećanje zabilježeno je i na američkom tržištu, gdje je barel koštao 69,35 dolara.
Od početka sedmice tržišta podržava kineska najava monetarnih podsticaja ekonomiji u narednoj godini.
Kina planira „primjereno ublažiti“ monetarnu politiku u 2025. godini i voditi proaktivniju fiskalnu politiku kako bi podstakla ekonomski rast, pokazao je dokument sa sastanka Politbiroa.
Peking će pojačati „nekonvencionalno“ protucikličko prilagođavanje, s fokusom na podsticanje domaće potražnje i potrošnje, izvijestila je državna agencija Sinhua, pozivajući se na sažetak službene izjave sa sastanka najviših zvaničnika Komunističke partije Politbiroa.
Iako su neki analitičari primijetili da „u najavi baš i nema detalja“, neki su u srijedu procijenili da bi Peking mogao promijeniti fokus podsticaja.
„Dosadašnji (kineski) napori bili su usmjereni na sektore poput električnih vozila i infrastrukture, ali neki očekuju da će se Kina okrenuti mjerama podsticanja lične potrošnje… i to je raspirilo optimizam na tržištu nafte“, objasnio je Li Xing Gan iz Exnessa.
Nagađanja su se nadovezala na izvještaj carinske uprave koji je pokazao oporavak kineskog uvoza nafte u novembru, prenosi Bankar me.
U srijedu je dobro raspoloženje prigušeno novim prognozama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o rastu potražnje ove i naredne godine.
OPEC je u najnovijem mjesečnom izvještaju snizio procjenu rasta potražnje za ovu godinu za otprilike 200 hiljada barela dnevno, na 1,61 milion barela dnevno. Snižena je i procjena rasta za 2025. godinu, na 1,45 miliona barela dnevno.
Od avgusta grupa je snizila procjene rasta potražnje za ovu i narednu godinu za 500 hiljada barela dnevno, ističući prvenstveno slabiju kinesku potražnju u uslovima očekivanog sporijeg ekonomskog rasta i prelaska na čišća goriva.
Giovanni Staunovo iz UBS-a naglasio je da će potražnja po ovim procjenama ipak rasti snažnije nego ponuda iz nezavisnih proizvođača, što znači da OPEC i dalje očekuje tijesno snabdjeveno tržište naredne godine.
Prošle sedmice grupa i njeni saveznici odgodili su planirano povećanje snabdijevanja do kraja marta, a pomjerili su i rok potpune normalizacije isporuka na kraj 2026. godine.
Zalihe sirove nafte porasle su za 499.000 barela u sedmici zaključno sa 6. decembrom, rekli su izvori koji su željeli ostati anonimni. Zalihe benzina povećane su za 2,85 miliona barela, a zalihe destilata za 2,45 miliona barela.
OPEC je odvojeno izvijestio da je u utorak cijena barela korpe nafte njegovih članica bila gotovo stabilna i iznosila je 71,92 dolara, prenosi Biznis.ba.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: biznis.ba