Površina stana iznosi 133,45 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2024. godine. Uz stan je prometovana i pomoćna prostorija (podrum, ostava), pri čemu ukupna ostvarena cijena u ugovoru iznosi 511.840 KM.
Analizirajući podatke koji su javno dostupni u Registru cijena nepokretnosti cijena najskuplje prometovane kuće iznosi 550.000 KM i evidentirana je u gradu Laktaši. Korisna površina kuće iznosi 341 m2, sa zemljištem uz objekat površine 7.216 m2 , a izgrađena je 2001. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog poslovnog objekta iznosi 1.521.000 KM i evidentirana je u gradu Banjaluka. Korisna površina objekta iznosi 359,3 m2 , a površina zemljišta uz objekat 463 m2 i sagrađen je 2020. godine.
– Cijena najskupljeg prometovanog poslovnog prostora iznosi 2.340.000 KM i evidentirana je u gradu Istočno Sarajevo. Površina poslovnog prostora iznosi 724,39 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2022. godine. Cijena najskuplje prometovane garaže u objektu (sa tri parking mjesta) iznosi 68.746 KM i evidentirana je u gradu Banjaluka – ističe se u saopštenju.
Površina garaže iznosi 55,7 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2014. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog garažnog mjesta u objektu iznosi 50.000 KM i evidentirana je u gradu Banja Luka. Površina garažnog mjesta iznosi 12 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2021. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog građevinskog zemljišta je evidentirana u gradu Banja Luka i iznosi 4.300.000 KM za površinu zemljišta od 4.748 m2 . Cijena najskupljeg prometovanog poljoprivrednog zemljišta je evidentirana u opštini Šamac i iznosi 90 000 KM za površinu zemljišta od 43.886 m2 (4,4 ha).
– Od ukupnog broja nepokretnosti koje su unijete u Registar cijena nepokretnosti, a koje se nalaze u okviru kupoprodajnih ugovora koji su sklopljeni u periodu 1.1.2024 – 30.6.2024. godine najviše se prometovalo poljoprivredno zemljište (njive, livade i vrtovi) u odnosu na ukupan broj prometovanih nepokretnosti, za razliku od istog perioda prošle godine kada se najviše prometovalo građevinsko zemljište – navodi se.
Posmatrajući ukupne cijene nepokretnosti u kupoprodajnim ugovorima koji su sklopljeni tokom ove godine najviše novca za nepokretnosti potrošeno je u Banjaluci, Bijeljini, Istočnom Novom Sarajevu, Istočnoj Ilidži, Laktašima, Palama, Doboju i Trebinju.
Od osnivanja Registra cijena nepokretnosti 1.1.2017. godine do 30.6.2024. godine zabilježen je promet nepokretnosti vrijednosti od oko šest milijardi konvertibilnih maraka.
RUGIPP od početka 2017. godine na teritoriji cijele Republike Srpske evidentira sve kupoprodajne ugovore na osnovu kojih se vrši promet i knjiženje nepokretnosti. Lični podaci iz kupoprodajnih ugovora su zaštićeni u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka, dok su podaci koji se odnose na cijenu, površinu, približnu lokaciju i vrstu nepokretnosti javno dostupni na zvaničnoj internet stranici RUGIPP-a.
Na istoj stranici moguće je pogledati detalje godišnjeg i polugodišnjeg izvještaja Registra cijena nepokretnosti.
Osnovni cilj uspostavljanja i vođenja Registra cijena nepokretnosti je plansko praćenje cijena i analiza tržišta nepokretnosti, a kako bi svi akteri, te strani investitori na tržištu nepokretnosti Republike Srpske imali lako dostupne podatke o cijenama i drugim karakteristikama nepokretnosti na različitim lokacijama i vremenskim periodima.
– Transparentnost i dostupnost podataka Registra cijena nepokretnosti pruža mogućnost razvoja tržišta nepokretnosti, te formiranje realnih cijena na osnovu zakona ponude i potražnje. RUGIPP redovno informiše javnost o kretanju cijena na tržištu nepokretnosti putem Godišnjih izvještaja iz Registra cijena nepokretnosti.
Međutim, zbog povećanog interesovanja medija, građana, privrednih i poslovnih subjekata za pouzdanim podacima sa tržišta nepokretnosti RUGIPP je izradila Polugodišnji izvještaj o stanju tržišta nepokretnosti kako bi se dobila jasna slika o tržištu nepokretnosti u navedenom periodu.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srpskainfo.com