BOŠKO RADIĆ: Ako ne bude cijene prije žetve – blokade su izvjesne!

Udruženje poljoprivrednih proizvođača sela Semberije pozvalo je danas nadležne institucije da hitno reaguju i odrede otkupnu cijenu pšenice prije početka žetve, upozoravajući da bi u protivnom moglo doći do blokade carinskih terminala i gradske uprave u Bijeljini.

Predsjednik Udruženja, Boško Radić, obraćajući se javnosti, rekao je da poljoprivrednici ne mogu više da trpe neizvjesnost pred svaku žetvu.

“Najveći problem kao i prethodnih godina jeste to što ulazimo u žetvu bez poznate otkupne cijene. Mi tražimo da mlinari u narednih sedam dana izađu s konkretnom cijenom i da se jasno kaže da li su zainteresovani za otkup domaće pšenice“, izjavio je Boško Radić.

On je upozorio da proizvođači više nemaju luksuz da čekaju odluke “poslije završene žetve“, jer pšenica ne može čekati, a skladišni kapaciteti su ograničeni.

“Ako ne dobijemo cijenu do žetve, mi smo u ozbiljnom problemu. I to ne samo mi, već i cijeli lanac – od proizvođača do krajnjeg potrošača“, rekao je Radić, napominući da se otkupna cijena domaće pšenice mora utvrditi na vrijeme i da to treba da bude sistemska praksa.

Radić je poručio da Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske ne treba da diktira tržišnu cijenu, ali mora da izađe sa podacima o proizvodnoj cijeni kilograma pšenice.

“Ako struka kaže da je proizvodna cijena 36 feninga, to onda treba da bude osnovica – jer to nije naš hir, to su realni troškovi“, kaše Boško Radić predsjednik Udruženje poljoprivrednih proizvođača sela Semberije

Govoreći o uvoznoj konkurenciji, Radić je rekao da domaći mlinari takođe imaju problem sa prodajom brašna, jer se pekare u velikom broju okreću jeftinijem uvoznom brašnu.

“Zato tražimo da se i država uključi u zaštitu domaće proizvodnje. Ako ne bude reakcije, spremni smo da blokiramo carinske terminale i gradske institucije“, ističe Radić

Na pitanje o prihvatljivoj cijeni, Radić je rekao da bi minimalna otkupna cijena za slabiji kvalitet pšenice trebalo da iznosi oko 40 feninga, dok bi za pšenicu boljeg kvaliteta trebalo predvidjeti cijenu od oko 42 feninga po kilogramu.

Posebno je upozorio na visoke troškove osiguranja.

“Samo osiguranje za moju pšenicu iznosi 10.000 KM. Ako u ovakvim uslovima ne obezbijedimo minimalnu zaradu, jasno je da mladi neće ostati na selu. Ako ne dobijemo podršku, realan je scenario još većeg odliva mladih i gašenja porodičnih gazdinstava“, upozorava Radić.

Na kraju, uputio je apel medijima da njegove izjave prenose u cjelosti, a ne parcijalno, kako bi se izbjegla pogrešna tumačenja.

“Molim vas, pustite izjave u cjelosti. Ovo su ozbiljne teme koje se tiču opstanka ljudi na selu“, zamolio je Radić.

Udruženje je najavilo je da će u narednih sedam dana nastaviti sa pritiscima na institucije kako bi se hitno pristupilo rješavanju pitanja otkupne cijene i zaštite domaće proizvodnje pšenice.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com