Iako se pojavio kupac koji za bijeljinsku Fabriku šećera nudi tri miliona maraka, okončanje stečaja tog propalog preduzeća još je na dugom štapu, jer su smijenjeni članovi Odbora povjerilaca Višem privrednom sudu u Banjaluci podnijeli prigovor na imenovanje novih članova i sve odluke Skupštine povjerilaca.
Rekao je to stečajni upravnik “Šećerane” Nebojša Matić dodavši da je riječ o povjeriocima koji nisu prodali svoja potraživanja.
– Čekamo da stečajni sudija zakaže sjednicu Skupštine povjerilaca, te da Viši privredni sud u Banjaluci donese odluku po osnovu prigovora. Sve te procedure mogle bi da odgode okončanje stečaja za još neka dva ili tri mjeseca – rekao je Matić.
On je podsjetio da ponuda firme “NSG Rent” iz Zvornika stoji, te da je Odbor povjerilaca dao pozitivno mišljenje o tome, ali se čeka konačna riječ Skupštine.
– Vjerujem da će stečajni sudija čekati da bude riješena ta žalba kako bi tek onda sazvali Skupštinu povjerilaca – rekao je Matić.
Bivši predsjednik Odbora povjerilaca Vojislav Nikolić rekao je za “Glas Srpske” da su žalbu uputili jer smatraju da prilikom njihove smjene iz Odbora nisu ispoštovane zakonske procedure predviđene Zakonom o stečaju.
– Žalili smo se na način smjene i postavljanje novih članova Odbora povjerilaca. Od Privrednog suda u Bijeljini dobili smo odgovor u kojem su oni zaobišli suštinu naše žalbe, tako da smo novu žalbu uputili Višem privrednom sudu u Banjaluci i tražili da se zaustavi nelegalni proces prodaje “Šećerane” – rekao je Nikolić. Tvrdi da imovinu “Šećerane” ne može prodavati nelegalno izabran Odbor povjerilaca.
– Nije ovo prvi put da se članovi odbora nelegalno smjenjuju. Po istom “receptu” prije nekoliko godina smijenjen je Faik Muhić, i nakon žalbe Višem privrednom sudu vraćen je u odbor. Tada je procedura trajala nekoliko mjeseci, tako da i mi očekujemo pozitivnu odluku do kraja februara – poručio je Nikolić.
Imovina “Šećerane” godinama je prodavana po cijeni od deset miliona maraka. Osim Banjalučanina Gorana Vajkića, koji je mjerkao “Šećeranu” i za nju nudio 6,9 miliona maraka, za to propalo preduzeće su bile zainteresovane i firme “Soltist” i “Sarijel” iz Turske. Poslije njih u trku za nekadašnjeg giganta ušla je i kompanija “Niva” iz Žablja u Srbiji. Za “Šećeranu” je bio zainteresovan i potencijalni kupac iz Kine Dragan Guru Đuragin, a na listi zainteresovanih bila je i firma “Unimont” iz Loznice, kao i fočanska kompanija “Pavgord”. Fabrika šećera zjapi prazna već 12 godina. U stečaju je od 2015. godine.
Kupac
Potencijalni kupac, zvornička firma “NSG Rent” jedina je dostavila ponudu za “Šećeranu” na posljednjem oglasu za prodaju imovine stečajnog dužnika krajem prošle godine. Ta firma uplatila je 10.000 maraka na ime otkupa dokumentacije kao i depozit od 50.000 maraka.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: glassrpske.com