Bilo da je riječ o umjetničkim djelima ili o predmetima koji se nalaze u svakodnevnoj upotrebi, keramičko posuđe je oduvijek privlačilo pažnju svojom jedinstvenošću i originalnošću, a Bijeljina može da se ponosi vrijednom kolekcijom keramike koju je Muzej Semberije 1980. godine otkupio od doktora Hamdije Resića, rođenog Bijeljinca koji je živio u Sarajevu.
Dokumentarista Muzeja Semberije Tanja Lazić rekla je za portal „Dešavanja u Bijeljini“ da ovu kolekciju čini više od 150 primjeraka posuda suvenirskog tipa, prikupljenih u periodu od 1929. do 1978. godine.
Tanja Lazić, dokumentarista Muzeja Semberije
– Svojevremeno sam u starim dokumentima u Muzeju pronašla ime i prezime Hamdije Resića, učenika trećeg razreda Komunalne škole u Bijeljini. On je kasnije postao doktor i živio je u Sarajevu, a tamo je bio i član nekog od kulturno-umjetničkih društava sa kojim je mnogo putovao. Upravo na tim putovanjima, kupovao je keramičke posude i tako izgradio značajnu kolekciju u kojoj se nalaze predmeti iz zemalja nekadašnje Jugoslavije, pa sve do Afrike i Azije – navodi Lazićeva.
U kolekciji se nalaze testije, lonci, bardaci, ćupovi i druge posude iz raznih krajeva Srbije, tu su i ibrici, boce i činije karakteristični za grnčarsku proizvodnju Bosne i Hercegovine, a nešto manji broj posuda i varijeteta potiče iz ostalih krajeva Jugoslavije – Slovenija, Hrvatska, Makedonija i Crna Gora.
– Kada je Hamdija Resić ušao u pozne godine i nije mogao više da putuje, keramičke posude su mu iz raznih zemalja donosili prijatelji. U jednom momentu odlučio je da stupi u kontakt sa bijeljinskim Muzejom i ponudi mu na otkup svoju cijelu kolekciju. To je prihvaćeno i od 1980. godine ova vrijedna zbirka je na našim policama – ističe Lazićeva za „Dešavanja u Bijeljini“.
Prema njenim riječima, u obilju tipova keramike od kojih svaki na određeni način plijeni svojim oblikom, bojom ili ukrasom, teško je izdvojiti najljepši ili najzanimljiviji.
– Mogla bi se izdvojiti trodjelna posuda iz Kine nabavljena 1962. godine koja je po svojim karakteristikama možda i najluksuzniji dio kolekcije. Zatim, posuda kupljena u Livnu koja je jedan od dva najstarija primjerka u zbirci. Tu je i zanimljiv primjerak iz Knjaževca kupljen 1966. godine, kao i nekoliko primjeraka keramike iz Višnjice kod Kiseljaka, koja je karakteristična po oblicima i ukrasu koji imitiraju praistorijske posude sa istoimenog lokaliteta – pojašnjava Lazićeva.
Ona dodaje da su nove police u Muzeju, na kojima se nalazi samo dio kolekcije keramičkih posuda Hamdije Resića, postavljene prije otprilike pet godina, te da bi u budućnosti trebalo izraditi legende za svaki pojedinačni predmet.
– Nadam se da će to biti završeno u dogledno vrijeme, kako bi posjetioci mogli da pročitaju iz koje zemlje je određena posuda stigla, koje godine je kupljena ili izrađena. Ono što je evidentno, jeste da je kolekcija keramike Hamdije Resića uvijek privlačila pažnju posjetilaca Muzeja, bilo mlađih, bilo starijih. Zahvaljujući pasiji našeg nekadašnjeg sugrađanina, imamo priliku da predmete iz Jugoslavije, Evrope, Azije i Afrike, gledamo u Bijeljini i da im se divimo – zaključila je Lazićeva.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com